Sulutaş, Karayazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.01, 11 Temmuz 2016 tarihli sürüm (bilgi kutusundan muhtarlık bilgisi çıkarıldı)
Sulutaş
Erzurum
Erzurum
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Karayazı
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 240
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25850

Sulutaş, Erzurum ilinin Karayazı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Mahallenin adı;sulutaş mahallesinin taşlık merasınsa bulunan hayvanların su içmeleri ve dinlendirilmeleri için köylüler tarafından kullanılan su kaynağının olduğu küçük bir bölgedir bu bölgenin köy halkı diliyle "kêvirê avîyê"(kürtçe) den türkçeye çevrilmiştir bu kelime sulutaş anlamına gelmektedir.Kürtler arasında keşişa olarak kullanılmaktadır. sulutaş mahallesinde geçmişte ermenilerin yaşadığı bilinmektedir. Ermenilerin mahallesi terketmesi sonucu farklı yerlerden gelen kürt aşiretleri yerleşmiştir. farklı aşiret mensupları olsuğu gibi iki buyuk aşiret mevcuttur. bunlar memani( mervani) ve calali aşiretleridir.

Kültür

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Erzurum iline 151 km, Karayazı ilçesine 35 km uzaklıktadır.

İklim

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.kış ayları çetin bir soğukla geçerken özellikle ilbahar ayları ve yaz mevsiminin başlangıcı tam da küçük bir yeşillik cennetidir belki de memleketin papatyası en güzel burdaki insanlara gülümsüyor ve en güzel kokusunu bu mahallede doğayla birleştiriyor.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 240
1997 238

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Mahallenin çalışma çağındaki erkekler genel olarak istanbula mevsimlik işçi olarak çalışmaya giderler. gurbetçi diye köy halkıca tabir edilen köylülerin neredeyse tamamı inşaatta amelelik ve küçük bir kısmı da tekstil atölyelerinde çalışırlar...[1]

son dönemlerde müteahhitlik önemli bir uğraş alanı haline gelmiştir.

Altyapı bilgileri

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir.Normal Toprak yoldur olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça

  1. ^ köylü genç Ersin

Dış bağlantılar