Sulu obruk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kutsal Cenote Ik Kil

Sulu obruk, yer altı sularını açığa çıkaran kireç taşı ana kayalarının çökmesinden kaynaklanan doğal bir çukur veya düdendir. Özellikle Meksika'nın Yucatán Yarımadası ile ilişkilendirilen sulu obruklar, bazen antik Maya uygarlıkları tarafından kurbanlık adaklar için kullanılırdı.

Bu terim, Yukatek Mayacasında alçak arazi - tsʼonotʼonot - tarafından erişilebilir yer altı suyu bulunan herhangi bir yere atıfta bulunmak için kullanılan bir kelimeden türemiştir.[1][2] Sulu obruklar, düşük rakımlı bölgelerde, özellikle adalarda, kıyı şeritlerinde ve toprak gelişimi az olan Paleozoik sonrası genç kireçtaşlarının bulunduğu platformlarda yaygın jeolojik formlardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tim Scoones (producer), Jeff Goodman (photography), Dominique Rissolo (scientific adviser), Tom Iliffe (sci adv), Patricia Beddows (sci adv), Jill Yager (sci adv). Secrets of the Maya Underworld (Television production). BBC/Discovery Channel. Etkinlik zamanı: 3.07. 22 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2010. 
  2. ^ or tz'onot in some secondary sources, such as Sharer & Traxler 2006 p 52.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]