Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii
Temel bilgiler
Yer Bandar Seri Begawan, Brunei
İnanç İslam
Açılış yılı 1958
Durum Cami
Mimari
Özellikler

Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii. Brunei Sultanlığı'nın başkenti Bandar Seri Begawan'da 28. Brunei Sultanı tarafından 1958 yılından inşa ettirilen cami.

Cami, Brunei'deki İslam inancının sembollerinden biri haline gelmiştir. Asya Pasifik bölgesindeki göze çarpan modern İslam mimarisinin örneklerinden biridir. Camide Hint Babür mimarisinin etkileri görülmektedir. Sultanlığın başlıca turist çeken yapısıdır. Brunei nehri üzerinde oluşturulmuş olan yapay lagün kenarına inşa edilen caminin mimarı İtalyan Rudolfo Nolli'dir.

Caminin yapımında dünyanın en zarif malzemelerinin çoğu kullanıldı. Mermerleri İtalya'dan, granitleri Şangay'dan, vitrayları ile 4 ve 2 ton ağırlığındaki iki avizesi İngiltere'den, el yapımı halıları Belçika ve Suudi Arabistan'dan getirildi. Caminin 244 basamakla çıkılan[1] minaresi 52 metre yüksekliğinde ve kubbesi altın kaplamadır. Ziyaretçiler bir asansörle minareye çıkıp şehri seyredebilir. Caminin yanındaki lagünün ortasında 16. yüzyıla ait bir saltanat kayığının kopyası bulunmaktadır.[2] Mermer bir köprüyle ulaşılan saltanat kayığı, Kur'an'ın indirilişinin 1400. yıl dönümü münasebetiyle 1967 de inşa edildi ve Kur'an okuma yarışmalarında kullanıldı.[3] Cami ibadet için her zaman açıktır. Kıyafeti uygun olan gayrımüslim ziyaretçiler, perşembe öğleden sonra ve cuma günleri hariç olmak üzere, namaz vakitleri dışında camiyi ziyaret edebilir[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]