Sultançayır Köprüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sultançayır Köprüsü
Makestos Bridge. Drawing 01.png
Köprünün planı
Konum Balıkesir'in Sultançayır köyü.
Türü Kemerli köprü
Malzeme Taş ve Tuğla
Uzunluk 234 m. (Rampalar hariç)
Yükseklik 6.35 m.
Yapım Muhtemelen milattan sonra 4. yüzyıl
Kapanış

1870'ler

Sultançayır Köprüsü'nın Turkey'da bulunduğu yer
Sultançayır Köprüsü
Sultançayır Köprüsü


Sultançayır Köprüsü, Balıkesir'deki Susurluk Çayı üzerinde bulunan; dar yapılı, basık kemerli ve çember oyuklu antik bir kemerli köprü. 234 metre uzunluğundaki yapının ilk gelişigüzel incelenmesi 20. yüzyılın başlarında yapılmış, ancak o zamandan beri yetkililer tarafından fazlasıyla ihmal edilmiştir. 2009 yılında çekilmiş mevcut fotoğraflar köprünün bu ihmal süresinde yıkıldığını göstermektedir.

Araştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Manyas ile Balıkesir'i birbirine bağlayan köprü, antik bölge Misya'nın kalbi Sultançayır'da bulunmaktadır. Alman arkeolog Theodor Wiegand, 1902'deki bir keşif turu sırasında çok iyi korunmuş olan, ancak daha büyük gemilere nehirden geçiş imkânı verebilmek için kalkışılmış başarısız bir girişim sonucu doğu tarafındaki dördüncü ayağı patlamış antik bir köprü buldu. Bir başka araştırma raporu da Manyas'a o zaman gitmiş olan İngiliz meslektaşı Frederick William Hasluck tarafından sunuldu.

İnşası[değiştir | kaynağı değiştir]

Sultançayır Köprüsünün genişliği 6.35 metre, uç bölümlerdeki eğik düzlemler hariç, uzunluğu da 234 metredir. Her 13 kemerin orta hatlarındaki payandalar arasındaki mesafe 17.80 metre, kemerin ayakları arasındaki açıklık 14.20 metre ve kemer genişliği de 3,60 metredir.