Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı (Türkiye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sualtı Taarruz Komutanlığı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Sualtı Taarruz Komutanlığı
Etkin 1963-günümüz
Ülke  Türkiye
Bağlılık Türk Deniz Kuvvetleri
Sınıfı Özel Kuvvetler (Deniz Kuvvetleri)
Tipi Deniz Kuvvetleri
Görevi Direkt Harekat, Özel Keşif ve İstihbarat, Askeri Destek
Parçası Türk Silahlı Kuvvetleri
Karargâh Ankara
Slogan "SAT Her Zaman, Her Yerde!"
Savaşları Kardak Harekatı, Kartepe Harekatı, Kıbrıs Harekâtı, Fırat Kalkanı, İç Güvenlik
Kardak Krizi
Komutanlar
Komutan Bilinmiyor

"Sualtı Taarruz Komutanlığı" veya "SAT" veya "Deniz Komando", Türk Deniz Kuvvetleri personeli olan subay ve astsubayların arasından seçilen, üstün yetenekli askerlerden oluşan, İlk ve tek Deniz Komando birliği. 1963 yılında "Su Altı Komando" adı altında kurulmuştur

Sualtı Taarruz Komutanlığı, Türk Deniz Kuvvetlerinin ilk ve tek Deniz Komando birliği, misyonu ve özel kuvvet olması sebebiyle Dalgıç ve Sualtı Savunma Grup Komutanlığının bağlı bulunduğu Kurtarma ve Sualtı Komutanlığından alınarak doğrudan Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığına bağlanmıştır.

25 Aralık 1995 tarihinde Figen Akat isimli bir Türk yük gemisinin Kardak kayalıklarında karaya oturmasının ardından ilk defa kamuoyu gündemine gelen SAT komandoları, başarı ile 31 Ocak 1996 tarihinde Kardak Kayalıkları'na Yunan Komandolarının arasından sızmışlardır. (Bkz. Kardak Krizi)

SAT Komando olabilmek için 50 haftalık SAT (Deniz Komando) Özel İhtisas Kursu'nu başarıyla tamamlamak gerekmektedir. SAT kursiyerlerinin zorlu 50 haftalık eğitimlerinin bir kısmının görüntülendiği Özel Tim adlı belgesel, TRT Belgesel kanalında sansürlenerek yayınlanmıştır.

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]