İçeriğe atla

Sualtı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sualtından bir görünüm

Sualtı, suyun altı yani deniz, göl ve ırmak gibi doğal ya da yapay su kütleleri için su yüzeyinin altını ifade eden birleşik sözcük. Genel anlamda deniz için kullanılır. Deniz seviye olarak adlandırılan 0 m rakımından başlayarak, en derin yer olarak 11 033 m'lik Mariana Çukuru'nda son bulur. Dünya yüzeyinin yaklaşık 4'te 3'ü denizlerle kaplı olduğu da göz önüne alınırsa, sualtı teriminin çok geniş bir coğrafyayı kapladığı söylenebilir.

Sualtı adlandırması, Sualtı arkeolojisi örneğinde olduğu gibi bilimsel ve Sualtı Taarruz Komutanlığında olduğu gibi askeri açıdan ayrı incelenen bir alandır. Günümüzde geniş kitlelerin sualtına ilgisinde Fransız Jacques-Yves Cousteau'nun sualtı belgesellerinin emeği büyüktür.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Su altında pek çok değişik spor yapılabilinir. Bunlardan en popülerleri dalgıçlık ve dalıştır. Bu sporlar gerçekleştirenlere Dalgıç (veya Balıkadam) denir ve bu aktiviteler sadece görsel içerikli olabileceği gibi avcılık amacına içerebilir. Bunun yanında havuz sporu olarak tanımlanabilen sualtı hokeyi gibi oyunlarda vardır.