Stuttgart Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.34, 7 Aralık 2016 tarihli sürüm (Silinmiş şablona verilen bağlantı kaldırıldı)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Stuttgart Üniversitesi (Şablon:Dil-de), Stuttgart Almanya'da yer alan 1829'da kurulmuş üniversitedir. Fen ve Mühendislik bilimleri agirlikli 10 fakültesi vardır. Idari ve Sosyalbilimler ile Mimarlik fakültelerinin bulundugu Sehir Merkezi ve teknik fakültelerin oldugu Stuttgart-Vaihingen olmak üzere iki kampusa yerlesmistir. Almanya'nin en önde gelen dokuz Teknik Üniversitesinin olusturdugu TU9 German Institutes of Technology e.V. kurulusunda yer almaktadir. Yaklaşık 25.000 öğrencisi vardır ve rektörü Wolfram Ressel'dir. Şubat 2013 itibarıyla 59 Bachelor, 59 Master ve 19 Ögretmenlik olmak üzere toplam 137 Ögrenim Bölümü bulunmaktadir.

Üniversite icerisinde 1995 senesinde kurulan "Höchstleistungsrechenzentrum Stuttgart" dünyanin sayili yüksek performans bilgiislem merkezlerinden (High Performance Computing in Science) biridir ve 2012 senesinden bu yana Avrupa'nin en hizli sivil amacli bilgisayar sistemi "Cray XE6-System" burada bulunmaktadir.

Fraunhofer ve Max-Planck-Instituten gibi dünyaca ünlü bilim kuruluslari ile ortak ArGe calismalari vardir.

Dış bağlantılar