Studienkolleg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Studienkolleg (okunuşu: Ştudyınkolleg), Almanya'da üniversiteler bünyesinde yabancı öğrencileri üniversiteye hazırlayan bir eğitim kurumudur.

Genel bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Almanya'da üniversite okumak isteyen her yabancı öğrenci direkt yüksekokula alınmaz. Bazı ülkelerdeki lise yılları, Almanya'daki liselere göre daha kısadır. Aradaki bu zaman sürecini eşitlemek, daha doğrusu dengede tutabilmek için yabancı öğrencileri iki sömestrde üniversiteye hazırlayan bu eğitim kurumlarına alınabilmek için belirli bir seviyede Almancayı bilmek ilk şarttır. Eğitim-Öğretim yılı başlamadan kısa bir süre önce, öğrenciler Almanca sınavına tabi tutulurlar. Sınavdaki başarı oranı %60'ı geçiyorsa kontenjan sayısına göre öğrenci yerleştirilir. İki sömestrin ardından öğrenciler Feststellungsprüfung (Tespit Sınavı) denilen sınavdan geçerler. Ancak bundan sonra başarılı olan öğrenciler yükseköğretim kurumlarına başvurup okuyabilirler. Böylelikle yabancı öğrencilerin bir Alman lisesi mezunu öğrencinin denkliğine eşit olduğu kabul edilir.

Öğrenciler Studienkolleg´te okurken bu kurumun bağlı olduğu yükseköğretim kurumunun yani üniversitelerin öğrencisi sayılırlar. Üniversite öğrencilerinin faydalandıkları hemen hemen her şeyden yararlanırlar. Eğitim-öğretim parasızdır ama her öğrenci sömestr başı üniversitelerin bünyesinde bulunan Studentenwerk'e para ödemelidir. Miktar üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Ödenilen parayla alınan öğrenci belgesi ile kamu taşımacılığından ücretsiz yararlanılır (sadece üniversitenin olduğu şehir ve çevresinde) ve Mensa denilen yemekhanelerde düşük ücretle yemekler yenilebilir.

Öğretim yılı[değiştir | kaynağı değiştir]

Studienkolleglerde eğitim ve öğretim iki sömestrde yapılır. Burada öğrencilerin ilgi alanları göz önünde tutulur. Her Studienkolleg 4 veya 5 kursa sahiptir. Almanca her kursta mecburi derstir. Kurslar şunlardır (parantez içindeki bölümler kurslarda verilen dersleri kapsamaktadır):

  • G Kursu (Almanca, tarih, edebiyat, sosyal bilimler veya Latince): Sözel bölümlerin ağırlıkta olduğu bir kurstur. Kursu başarı ile tamamlayan öğrenciler, üniversitede tarih, coğrafya, psikoloji, felsefe, hukuk gibi bölümleri okurlar.
  • M Kursu (Almanca, matematik, fizik, biyokimya): Sayısal bölümlerin ağırlıkta olduğu bir kurstur. Başarılı olan öğrenciler üniversitelerin tıp fakültelerini okurlar.
  • S Kursu (Almanca, İngilizce, tarih, edebiyat, sosyal bilimler veya Latince): Dil ve sözel bölümlerin ağırlıkta olduğu bir kurstur. Kursu başarı ile bitiren öğrenciler üniversitelerin dil bölümlerini ve G Kursu öğrencilerinin okuyabilecekleri bölümleri tercih etme hakkına sahiptirler.
  • T Kursu (Almanca, matematik, fizik, kimya, biyoloji): Sayısal bölümlerin ağırlıkta olduğu bir kurstur. Başarılı olan öğrenciler üniversitelerin teknik ve mühendislik bölümlerini okurlar.
  • W Kursu (Almanca, İngilizce, matematik, sosyal bilimler): Eşit ağırlıklı bölümlerin okutulduğu kurstur. Kursu başarı ile tamamlayanlar işletme, iktisat, hukuk ekonomi, bankacılık gibi bölümleri okurlar.

Öğrenciler isteğe bağlı olarak Latince dersi görebilirler.

Türkiye'den gelen öğrenciler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de dört yıllık liseyi bitirenlerin bu kurumlarda eğitim görmeden direkt üniversiteye kayıtları olur ama liseyi üç yılda bitiren öğrenciler Almanya'da üniversite okumak istiyorlarsa bu kurumda iki sömestr boyunca eğitim almak zorundadır. Ayrıca bu kurumda okuyan öğrencilerin ÖSS'de başarılı olup, ÖSYM tarafından bir üniversiteye yerleştirilmeleri şarttır ama kayıt yaptırmaları zorunlu değildir.

Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri: öğrencinin mutlaka ÖSS sonrası tercih ettikleri bölümleri ya da bu bölüme yakın bölümleri Almanya'daki üniversitelerde okuyabileceğidir. Örneğin; İstanbul Üniversitesi, Tarih bölümüne yerleştirilen bir öğrenci, Studienkolleg'de sadece G veya S Kursuna girebilir. Başka bir kursta okumak isterse ilk sömestrin ilk ayında dilekçe sunması şarttır ama bu seferde öğrenciden diğer kurslarda verilen dersleri başarılı bir şekilde geçip geçmeyeceği sorulur. Bir diğer husus ise şudur: W Kursu'nu bitiren öğrenci yukarıda da değinildiği gibi sadece işletme, iktisat gibi bölümleri okuyabilir ama tarih bölümünü okuyamazlar. Bu sebeple öğrencilerin hangi bölümü okumak isteyeceği öğrenci tarafından kesinlikle bilinmeli ve ilk bir ayda diğer kurslara geçişleri için müracaatları şarttır.

NRW'deki durum[değiştir | kaynağı değiştir]

NRW yani Nordrhein-Westfalen (Türkçesi Kuzey Ren-Vestfalya) eyaleti hükûmetinin almış olduğu bir kararla 2009 yılından itibaren eyalet sınırlarındaki Studienkollegler kapatılacaktır. Alınan bu kararın ardından Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti'ne bağlı ve Studienkolleglere sahip olan Aachen, Bonn, Köln ve Münster'deki öğrenci ve öğretmenler eyalet başkenti olan Düsseldorf'ta Hükûmet Binası önünde toplu bir gösteri yaptı. Eyalet ve federal hükûmetlerine protesto mektupları yazıldı ama karardan geri dönüleceği az bir ihtimaldir.

Kozmopolit bir kurum[değiştir | kaynağı değiştir]

Studienkolleglere onlarca değişik ülkelerden gelen öğrenciler burada birbirlerinin kültürlerini tanımaktadırlar. Öğrenci ve öğretmenler burada şenlikler düzenleyerek değişik kültürlerin danslarını yaparlar ve değişik ülkelerin yemeklerini tadarlar. Bu ve buna benzer sebeplerden ötürü bu kurumlar Almanya'da kozmopolit kurumlar olarak tanınırlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]