İçeriğe atla

Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardım Anlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türkiye-Azerbaycan Stratejik İşbirliği Antlaşması
İmzalanma16 Ağustos 2010
YerBakü, Azerbaycan
Bitiş16 Ağustos 2020
(2030 yılına kadar uzatılabilir.)
İmzacılar Azerbaycan
 Türkiye
OnaylayanlarAzerbaycan Cumhuriyeti Millî Meclisi
Türkiye Büyük Millet Meclisi

Stratejik İşbirliği Antlaşması, Azerbaycan ve Türkiye arasında, Azerbaycan adına Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye adına 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından imzalanmış iş birliği ve karşılıklı destek antlaşmasıdır.

Antlaşmanın bir şartına göre, Türkiye ve Azerbaycan ülkelerinden birine karşı askeri saldırı veya saldırı durumunda saldırıya uğramayan ülke "tüm imkanlarını kullanarak" saldırıya uğrayan ülkeyi destekleyecektir.[1]

Anlaşma 23 madde ve beş bölümden oluşmaktadır: "Askeri-siyasi ve güvenlik sorunları", "Askeri ve askeri-teknik iş birliği", "İnsani konular", "Ekonomik iş birliği" ve "Ortak ve Son Hükümler".

Antlaşma, 21 Aralık 2010 tarihinde Azerbaycan Millî Meclisi'nde,[2] 2 Şubat 2011 tarihinde de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylandı.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Abbasov, Şahin. "Azerbaijan-Turkey Military Pact Signals Impatience with Minsk Talks -- Analysts". Eurasia.net. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2011. 
  2. ^ "Azerbaijan ratifies strategic partnership accord with Turkey". Xinhua. Erişim tarihi: 27 Mart 2011. 
  3. ^ "Turkish parliament ratifies Turkish-Azerbaijani inter-governmental agreements". Trend News Agency. 16 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2011.