Stilton peyniri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Küflü Mavi Stilton peyniri

Stilton peyniri, inek sütünden yapılan özel ağırca tadı ve kokusu olan klasik İngiliz peyniri. İki çeşidi vardır: Ünlü küflü "Mavi Stilton" peyniri ve daha az bilinen, küflü olmayan "Beyaz Stilton" peyniri.

İlk kez 18. yüzyılın sonlarında, Stilton köyünün bulunduğu Huntingdonshire'de, posta arabalarının konakladığı bir durak yerinde satıldığı söylenir. Günümüzde de yalnızca Leicestershire, Derbyshire ve Nottinghamshire ıllerinde üretilen özel nitelikli peynirler, adı tescilli olarak, "Mavi Stilton" adıyla anılır. Ama adını aldığı köy, Stilton, bu illerde bulunmadığı için burada üretilen küflü olmayan Stilton stilinde peynire "Stilton Köyü Peyniri" adı verilmektedir.

Başlangıçta yalnızca shorthorn ineklerinin sütünden yapılan mavi Stilton peynirlerinin Roquefort'dan daha az tuzlu, ama daha keskin bir tadı vardır. Preslenmediği için orta yumuşaklıkta, sürülebilir kıvamdadır. Bu peynirin üretiminde penicillium roqueforti adlı bir küf mantarı kullanılır; bu yüzden de peynirin sarımsı rengi küfun yol açtığı mavi damarlarla bölünmüştür.

"Mavi Stilton" mutlaka 23 cm yüksekliğinde ve 20 cm çapında silindirler biçiminde üretilir. 4-8 ay, bazen daha uzun süre dinlenmeye bırakılır. İngiltere'de geleneksel olarak kraker, bisküvi, Porto şarabi ve meyveyle birlikte yenir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]