Stereo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
85.106.216.28 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 09.38, 19 Ekim 2016 tarihli sürüm (Monitör ne ya? Ses hoparlörden gelir, monitör izleme yeridir(ekran gibi).)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2.0 Sound, stereo sembolü

Stereo ses ya da kısaca stereo, insan işitme duyusunun doğasına uygun, hoş bir izlenim vermek amacıyla sesin, farklı yönlerde ve simetrik olarak yerleştirilerek iki veya daha fazla bağımsız ses kanalına bağlanmış hoparlörler yardımıyla tekrar üretilmesidir.

Stereo, genellikle mono (monaural) sesin karşıtı olarak anılır; monofonik seste, ses alanı içinde merkezlenmiş tek bir kanal bulunur. "Stereofonik" (İngilizce'de stereophonic) sözcüğü, Yunanca'daki "στερεός" (stereos : katı)[1] + "φωνή" (phōnē : ses, ton)[2] Western Electric şirketi tarafından 1927 yılında bir araya getirilmesi ile ortaya çıkmıştır.

Popüler kullanımıyla stereo, sesin eşzamanlı olarak 2 kanallı kaydı veya bir çift hoparlör yardımıyla tekrar üretilmesi anlamına gelir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ [1], Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, Perseus Sayısal Kütüphanesi'ndeki στερεός (stereos) maddesi
  2. ^ [2], Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, Perseus Sayısal Kütüphanesi'ndeki φωνή (phon) maddesi