Stegoceras

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Stegoceras
Bilimsel sınıflandırma
Familya: Şablon:Pachycephalosauridae

Stegoceras, Geç Kretase döneminde, yaklaşık 77.5 ila 74 milyon yıl önce (mya) Kuzey Amerika'da yaşayan bir pachycephalosaurid (kubbe başlı) dinozor cinsidir . Kanada, Alberta'dan ilk örnekler 1902'de tanımlandı ve Stegoceras validum türü bu kalıntılara dayanıyordu. Jenerik isim "korna çatı" anlamına gelir ve özel isim "güçlü" anlamına gelir. Yıllar içinde bu cinse birkaç başka tür daha yerleştirildi, ancak bunlar o zamandan beri diğer cinslere taşındı veya küçük eşanlamlılar olarak kabul edildi. Şu anda sadece New Mexico'da bulunan fosillerden 2011 yılında isimlendirilen S. validum ve S. novomexicanum kaldı. İkinci türün geçerliliği de tartışıldı.

Stegoceras, yaklaşık 2 ila 25 metre (6,6 ila 82,0 ft) küçük, iki ayaklı bir dinozordu.  uzunluğunda ve yaklaşık 10 ila 40 kilogram (22 ila 88 lb) . Kafatası kabaca üçgen şeklindeydi ve kısa bir burnu vardı ve tepesinde kalın, geniş ve nispeten pürüzsüz bir kubbe vardı. Kafatasının arkasında, oksiputun üzerinde kalın bir "raf" ve gözlerin üzerinde kalın bir sırt vardı. Kafatasının çoğu, çoğu sıra halinde olan tüberküller (veya yuvarlak "büyümeler") ve düğümler (veya "topuzlar") ile süslenmişti ve en büyüğü rafta küçük boynuzlar oluşturmuştu. Dişler küçük ve tırtıklıydı. Kafatasının genç hayvanlarda düz olduğu ve yaşla birlikte bir kubbeye dönüştüğü düşünülmektedir. Sert bir vertebral kolonu ve sertleştirilmiş bir kuyruğu vardı. Pelvik bölge, belki de genişlemiş bir bağırsaktan dolayı genişti.

Başlangıçta sadece kafatası kubbelerinden bilinen Stegoceras, bilinen ilk pachycephalosaurlardan biriydi ve bu ilk kalıntıların eksikliği, bu grubun yakınlıkları hakkında birçok teoriye yol açtı. 1924'te iskeletin ilişkili parçalarıyla birlikte eksiksiz bir Stegoceras kafatası tanımlandı ve bu hayvanlara daha fazla ışık tuttu. Pachycephalosaurlar bugün Marginocephalia grubundaki boynuzlu ceratopsianlarla gruplandırılmıştır. Stegoceras'ın kendisi, diğer pachycephalosaurlara kıyasla bazal (veya "ilkel") olarak kabul edildi. Stegoceras büyük olasılıkla otçuldu ve muhtemelen iyi bir koku alma duyusuna sahipti. Kubbenin işlevi tartışıldı ve birbiriyle yarışan teoriler arasında tür içi dövüş (kafa veya yan vuruş), cinsel teşhir veya tür tanımada kullanım yer alıyor. S. validum , Dinozor Parkı Formasyonu ve Oldman Formasyonu'ndan, S. novomexicanum ise Fruitland ve Kirtland Formasyonu'ndan bilinmektedir.