Status quo ante bellum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
11.31, 14 Aralık 2016 tarihinde 88.225.8.229 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 17934327 numaralı sürüm

Status quo ante bellum, bir olgunun günümüzdeki durumunu belirten bir Latince deyiştir.[1] "Statükoyu sürdürmek var olan durumu olduğu gibi korumak" veya "savaş öncesi durumu aynen korumak" veya "savaş öncesi durumu aynen tesis etmek" anlamına gelir.

Örnekler

  • M.S 602-629 yılları arasındaki Bizans İmparatorluğu-Sasani İmparatorluğu arasındaki büyük (Bkz.Roma-Pers Savaşları) savaşta Sasaniler ilk başta Anadolu, Mezopotamya, Filistin ve hatta Mısır'ı ele geçirsede Bizans İmparatorluğu savaşın sonlarına doğru başarılı bir karşı saldırı ile Sasanilerin ele geçirdiği bütün toprakları geri almış ve neticede yapılan antlaşma ile savaş öncesi 602 yılında tesis edilen durum aynen korunmuştur. İki İmparatorluğu ve halklarını tüketen ve yorgun düşüren bu savaş İslamiyet'in yayılmasına ve İslam güçlerinin Irak, İran, Mısır'ı ele geçirip Anadolu'ya kadar ilerlemesine zemin hazırlamıştır.
  • 1812-1814 İngiliz-Amerikan Savaşında, Amerikalıların başlangıçtaki başarılarına karşın İngilizler Kanada'yı işgal eden ABD güçlerini püskürtmekle kalmamış ardı ardına bozguna uğratıp ABD topraklarında ilerlemeye başlamıştır. Gent Antlaşması esnasına İngiliz Diplomatlar uti possidetis (savaşta hangi taraf hangi toprağı almışsa onda kalması ilkesi) ilkesi ile ele geçirdikleri toprakların onlarda kalmasını istemişlerse de ABD'nin görüşmeler sürerken kazandığı kritik öneme sahip Plattsburgh ve New Orleans zaferleri ve antlaşmadan iki gün önce İngilizlerin kazandığı 2. Fort Bowyer zaferi ile bu durum savaş öncesi duruma geri dönmek şeklinde değişmiştir.

Kaynakça

  1. ^ status quo The American Heritage® İngilizce Ansiklopedisi: 4. Baskı. 2000