Stalin'in özerkleştirme tasarısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Stalin'in Özerkleştirme Tasarısı sayfasından yönlendirildi)

Stalin'in Özerkleştirme Tasarısı, Sovyetler Birliği'nin kurulumu sırasında Ukrayna, Belarus, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasındaki birleşme için Stalin başkanlığındaki komisyonun hazırladığı taslaktır. Bu taslak sadece Ermenistan ve Azerbaycan bağımsız cumhuriyetleri tarafından kabul edilmişti. Taslak, Lenin tarafından da eleştirilmiş ve Kamanev'e yazdığı mektup'ta düzeltilmesi gerektiğini düşündüğü kısımları anlatmıştı.

Tasarının maddeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1- Buhara, Harzem ve Uzak Doğu Cumhuriyeti sorunlarını bir yana bırakıp, gümrük vergileri, dış ticaret, dışişleri, askeri sorunlar vs. ile ilgili protokol sonuçları çerçevesinde kalarak, Ukrayna, Belarus, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan Sovyet Cumhuriyetleri ile Rusya Fedarasyonu arasında bu cumhuriyetlerin Rusya Fedarasyonu'na katılmaları konusunda yapılacak bir anlaşmanın önemi büyüktür.

Ek: Sorun sovyet organları tarafından incelendikten sonra, 1. paragrafta belirtilen cumhuriyetler ile Rusya Fedarasyonu'nun arasında gerekli değişiklikleri yapın.

2- Bunun sonucunda Tüm Rusya Merkez Yürütme Komitesi'nin kararları 1. paragrafta belirtilen cumhuriyetlerin merkezi kurumları ve Rusya Fedarasyonu'nun SNK ile Emek ve Savunma Konseyi ve bu cumhuriyetlerin birleşik komiserlikleri için emir niteliğinde olacaktır.

Ek: Bu cumhuriyetlerin temsilcileri Tüm Rusya Merkez Yürütme Komitesi ve Rusya Fedarasyonu'nun prezidyumunda yer alacaklardır.

3- 1. Paragrafta belirtilen cumhuriyetlerin dış işleri, dış ticaret, dış savunma, haberleşme ve posta telgraf hizmetleri Rusya Fedarasyonu'nun ilgili kurumlarına devredilecek ve Rusya Fedarasyonu'nun ilgili komiserlikleri ve bu cumhuriyetlere az sayıda memurla birlikte temsilci heyetler gönderilecektir.

Cumhuriyetlerin TSIK'lerinin de onayı alınarak, bu temsilciler Rusya Fedarasyonu komiserlikleri tarafından atanacaktır.

İlgili cumhuriyetlerin temsilcilerinin Dışişleri ve Dış Ticaret komiserliklerine katılmaları yararlı olacağı kabul edilmelidir.

4- Cumhuriyetlerin Maliye, Gıda, Çalışma ve Ekomomi Komiserlik'leri, doğrudan doğruya Rusya Fedarasyonu'nun ilgili komiserliklerine bağlı olacaktır.

5 - 1. paragrafta belirtilen cumguriyetlerin Adalet, Eğitim, İçişleri, Tarım, İşçi-Köylü Müfettişliği, Sosyal ve Sağlık Güvenlik Komiserlikleri bağımsız olacaktır.

Ek 1: Yukarıda belirtilen cumhuriyetlerin karşı devrimci faaliyetlerle mücadele eden kuruluşları Rusya Fedarasyonu'nun GPU'suna bağlı olacaktır.

Ek 2: Cumhuriyetlerin Parti Merkez Kontrol Komisyonları ancak içişleri ile ilgili af çıkarabileceklerdir.

6- Rusya Komünist Partisi Merkez Komitesi bu kararı onaylarsa karar duyurulmayacak, ancak bu kararların cumhuriyetlerin isteği olarak açıklanacağı Tüm Rusya Sovyetler Kongresi toplanmadan önce adı geçen cumhuriyetlerin Sovyet organları, Merkez komiteleri veya Sovyet kongrelerine iletilmek üzere cumhuriyetlerin merkez komitelerine gönderilecektir.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ SBKP--MK Marksizm-Leninizm Enstitüsü'ndeki Parti Merkez Arşivleri. Kaynak: Soch., Cilt 45, s 557-558