Stade des Lumières

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Stade des Lumières
Tam isim Stade des Lumières
Yer Décines, Fransa
Temel atma 2010
Açılış 2013
Yenileme -
Maliyet 480 milyon euro
Ev sahibi Olimpique Lyon
Kapasite 59.186
Boyutlar 105 x 68 m2

Stade des Lumières Fransız kulübü Olympique Lyonnais ve Fransız spor bakanlığı arasında ortak olarak finansa edilerek inşaa edilecek yeni stadyum projelerinden biridir. Bu stadyumun olası bir 2016 avrupa Şampiyonasında da kullanılması planlanmaktadır.

Yeni stadyumun inşaası ile birlikte eski stadyum Stade Gerland'ın bulunduğu arazi satılacak ve Stade des Lumières finansmanında kullanılacaktır.

Proje Başlangıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Eylül 2008 tarihinde Olympique Lyonnais başkanı Jean-Michel Aulas,OL Land adı verilen 50 hektarlik arazide yeni stadyumun inşaa edileceğini açıklamıştır. 58.927 koltuk kapasiteli olarak açıklanan proje de ayrıca iki otel,bir eğlence merkezi,sanat ve spor alanları da yeralacaktır.

13 Ekim 2008 tarihinde devlet tarafından onaylanan proje Decines belediyesine ilk planda 180 milyon euro kaynak aktarılması ile resmiyet kazanmıştır.

Proje resmi kabulünün ardından özellikle bürokratik işlemler ve çeşitli kesimlerden gelen eleştiriler nedeniyle bir süre konu dondurulmuşsa da çalışmalar yeniden hızlanmıştır.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1.İngilizce Vikipedi [1]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]