Stabilize

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Stabilize, insanların ve her türden tekerlekli araçların ulaşım amacıyla kullandığı bir yol yapı biçimidir. Ana yapısı olarak sertleştirilmiş toprak zemin üzerine orta büyüklükte çakıllı kum serilip sıkıştırılmasıyla oluşturulur.

Toprak yola göre daha dayanıklı olmakla birlikte, fiziksel koşullara dayanımı asfalt biçimli (bitümlü kaplama, sıcak asfalt) yollara göre daha azdır. Genel olarak kuru havalarda daha az tozmakla birlikte yağışlı havalarda toprak yollara göre dayanıklı olması nedeniyle kullanılırlar.

Türkiye'de stabilize[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de birçok köy yolu uzun yıllar boyunca bu tür yollarla ulaşımlarını en yakın ana yola kadar sağlamıştır. Günümüzde hâӀâ birçok yerde tümden ya da kısmen ulaşımı sağlayan köy yollarının ana yapıları arasında önemini ekonomik nedenlerle korumaktadır.

Köylere hizmet götürmekle görevlendirilen KÖYDES tarafından yürütülen çalışmalar ile köy yoları ilgili illerin bütçeleri kapsamında stabilize yol türünden en kolay yapılan ve adına bitümlü kaplama da denilen serpme asfalta geçirilmektedir.