St George Kanalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
St George Kanalı
İrlanda üzerinde St George Kanalı
St George Kanalı
St George Kanalı
Avrupa üzerinde St George Kanalı
St George Kanalı
St George Kanalı
Genel Bilgiler
Ülke(ler)Büyük Britanya, İrlanda
Koordinatlar52°K 6°B / 52°K 6°B / 52; -6
Ayırdığı topraklarGaller← →İrlanda
TürBoğaz
Bağladığı sularİrlanda Denizi→ ←Kelt Denizi
Wikimedia Commons
Harita
İrlanda Denizi'ni ve St.George Kanalı'nı gösteren bir resim.

St George Kanalı (Galce: Sianel San Siôr, İrlandaca: Muir Bhreatan) İrlanda Denizi'ni kuzeye ve Kelt Denizi'ni güneybatıya bağlayan bir deniz kanalıdır.

"St.George Kanalı" terimi tarih boyunca Galler ve İrlanda'nın arasında kalan su kütlesini ifade etmek için kullanıldı. Bazı coğrafyacılar bu kanalı Galler'i Leinster'den ayıran parça ile sınırlarken, bazen de onu Güneybatı İngiltere ve Doğu Munster'in arasında kalan güney sularına kadar genişlettiler ancak 1970'lerden beri aşağısı Kelt Denizi olarak anılmaktadır. İrlanda'da ise "St.George Kanalı" şu an kanalın sadece en dar parçasını-Carnsore Burnu ile St. David Burnu arası- belirtmektedir.

Uluslararası Hidrografi Örgütü'nün yayınladığı "Okyanus ve Denizlerin Sınırları" nın şu anki (3.1953) edisyonunda "İrlanda Denizi ve St.Geroge Kanalı"nın güney sınırı "St. David Burnu'ndan (51°54′N 5°19′W) Carnsore Burnu'na çekilen bir çizgi (52°10′N 6°22′W)" olarak tanımlanmıştır. Görülebileceği üzere iki su kütlesi için ayrı tanımlamalar yapılmamıştır. Bitmemiş 4.edisyonda ise "ve St. George Kanalı" ifadesi kaldırılmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]