İçeriğe atla

Squid Game

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Squid Game
오징어 게임, Ojing-eo Geim
Korece tanıtım afişi
TürAksiyon
Gerilim
Dram
YazarHwang Dong-hyuk
SenaristHwang Dong-hyuk
YönetmenHwang Dong-hyuk
BaşrolLee Jung-jae
Park Hae-soo
Wi Ha-joon
Jung Ho-yeon
O Yeong-su
Heo Sung-tae
Anupam Tripathi
Kim Joo-ryoung
BesteciJung Jae-il
ÜlkeGüney Kore
DiliKorece
Sezon sayısı1
Bölüm sayısı9
Yapım
KameraMulti-kamera
Gösterim süresi32-63 dakika
Yapım şirketiSiren Pictures Inc.[1]
Dağıtımcı firmaNetflix
Yayın bilgileri
Görüntü formatı
Ses formatıDolby Atmos
Yayın tarihi17 Eylül 2021 (2021-09-17)

Squid Game (Korece오징어 게임, Ojing-eo Geim; TürkçeKalamar Oyunu), Netflix tarafından 17 Eylül 2021 tarihinde dünya çapında yayınlanan Güney Kore yapımı bir drama dizisidir. Hwang Dong-hyuk tarafından yazılıp yönetilen dizinin başrollerinde Lee Jung-jae, Park Hae-soo, O Yeong-su, Wi Ha-joon, Jung Ho-yeon, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi ve Kim Joo-ryoung yer almıştır.[2]

Dizi, tamamı büyük finansal borç içinde olan 456 oyuncunun katıldığı bir yarışma etrafında dönüyor. Yarışmacılar 45,6 milyar won ödülü kazanabilmek için bir dizi ölümcül çocuk oyunu oynayarak hayatlarını riske atmaktadırlar. Dizinin adı, benzer şekilde adlandırılmış bir Kore çocuk oyunundan alınmıştır. Hwang bu fikri, yaşamın erken dönemlerindeki kendi ekonomik mücadelelerine ve ayrıca Güney Kore ve kapitalizmdeki sınıf eşitsizliğine dayandırmıştır. İlk olarak 2009'da yazmış olmasına rağmen, Netflix yabancı programlama tekliflerini genişletme çabalarının bir parçası olarak 2019 civarında ilgi gösterene kadar fikri finanse edecek bir prodüksiyon şirketi bulamadı. Dokuz bölümün tamamı Hwang tarafından yazılıp yönetildi.

Squid Game dünya çapında 17 Eylül 2021'de gösterime girdi. Kasım 2021 itibarıyla Netflix'in en çok izlenen dizisi oldu. 94 ülkede en çok izlenen program hâline geldi ve 142 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. Yaş sınırı 18 yaş ve üstü olarak belirlendi. Tanıtımından sonraki ilk dört haftasında 1,65 milyar izlenme saati toplayarak Bridgerton'dan daha iyi performans gösterdi. Diziden esinlenen "Squid Game: The Challenge" isimli yarışma programı, 2023 yılında yayımlanmaya başladı.[3]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Boşanmış ve borçlu bir şoför olan Seong Gi-hun, büyük bir nakit ödül şansı için bir dizi çocuk oyunu oynamaya davet edilir. Teklifi kabul ederek bilinmeyen bir yere götürülür ve kendisini benzer büyük borçlara sahip 455 diğer oyuncu arasında bulur. Yeşil renkli eşofman giydirilen oyuncular, Front Man tarafından denetlenen oyunlarla birlikte kırmızı tulumlu maskeli korumalar tarafından her zaman gözetim altında tutulur. Oyuncular kısa süre sonra bu oyunlarda kaybetmenin ölümleriyle sonuçlandığını keşfederler ve her ölüm potansiyel ₩45,6 milyar büyük ödüle 100 milyon₩ ekler.[a] Gi-hun, çocukluk arkadaşı Cho Sang-woo da dâhil olmak üzere diğer oyuncularla, oyunların fiziksel ve psikolojik dönüşlerinden kurtulmaya çalışmak için müttefik olur.[4][5]

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Main cast[değiştir | kaynağı değiştir]

Boşanmış bir şoför ve kumar bağımlısı, annesiyle birlikte yaşıyor ve kızını maddi olarak desteklemek için mücadele ediyor. Birçok borcunu kapatmak için oyuna katılır.
Bir menkul kıymetler şirketindeki yatırım ekibinin başkanı, Gi-hun'un çocukluk arkadaşı ve Seul Ulusal Üniversitesine giren yetenekli bir öğrenciydi, ancak şimdi müşterilerinden para çaldığı için polis tarafından aranıyor. Kalamar oyununda elenir.
Dışarıda ölmeyi beklemek yerine oyunu oynamayı tercih eden beyin tümörlü yaşlı bir adam. Misket oyununda elenir.
İşvereni ona aylarca ödeme yapmayı reddettikten sonra genç ailesine bakmak için oyuna giren Pakistanlı bir yabancı işçi. Misket oyununda elenir.
Hayatta kalan aile üyelerini bu ülkeden bulabilecek ve geri alabilecek bir komisyoncu için ödeme yapmak üzere oyuna giren Kuzey Koreli bir sığınmacı. Sang-Woo tarafından bıçaklandı.
Kayıp kardeşini bulmak için oyuna gizlice giren bir polis memuru. Kardeşi Ön adam tarafından öldürüldü.
Büyük kumar borçlarını kapatmak için oyuna giren bir gangster. Cam köprü oyununda Mi-nyeo'nun ihanetine uğradı ve elendi.
Zavallı bekâr bir anne olduğunu iddia eden gizemli ve manipülatif bir kadın. Cam köprü oyununda Deok-su'yu öldürmek için kendisini aşağı attı ve Deok-su ile beraber elendi.
Yaklaşan oyunlar hakkında bilgi karşılığında ölü katılımcıların organlarının kaçakçılığını yapan bir grup yozlaşmış gardiyanla gizlice çalışan bir doktor. Ancak Ön adam tarafından yakalanır ve ölür.
Tacizci babasını öldürdükten sonra hapisten yeni çıkmış genç bir kadın. Misket oyununda elendi.

Yardımcı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışmacılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dindar bir papaz.
30 yılı aşkın deneyime sahip bir cam üreticisi.
070 numaralı eşiyle oyuna katılan bir oyuncu.
069 numaralı eşiyle oyuna katılan bir oyuncu.
Deok-su'nun grubuna katılan ve onun uşaklığını yapan bir oyuncu.
 • Chris Chan (No. 276)[16]
Halat çekme oyununda Seong Gi-hun'un grubuna katılan bir oyuncu.

Personel[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Gong Yoo, oyun için katılımcı toplayan bir satıcı rolünde (Bölüm 1 ve 9)[17]
 • Lee Byung-hun, Ön Adam / Hwang In-ho rolünde. (Bölüm 8 ve 9)[18]

Siviller[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kim Young-ok, Gi-hun'un annesi rolünde.[19]
 • Cho Ah-in, Gi-hun'un kızı Seong Ga-yeong rolünde.
 • Kang Mal-geum, Gi-hun'un eski eşi ve Ga-yeong'un annesi rolünde.[19]
 • Park Hye-jin, Sang-woo'nun annesi rolünde.
 • Park Si-wan, Kang Cheol, Sae-byeok'un erkek kardeşi rolünde.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Squid Game, 32 ila 63 dakika süren dokuz bölümlük bir sezondan oluşur. Dokuz bölümün tamamı Hwang Dong-hyuk tarafından yazılıp yönetilmiştir. Dizinin tamamı 17 Eylül 2021'de dünya çapındaki tüm Netflix pazarlarında yayımlanmıştır.

1. sezon (2021)[değiştir | kaynağı değiştir]


genel

sezon
Bölüm adıYönetmenSenaristYayın tarihi
11"Kırmızı Işık, Yeşil Işık"
Harf çevirisi: "Mugunghwa Kkoch-i Pideon Nal" (Korece무궁화 꽃이 피던 날)
Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 Eylül 2021 (2021-09-17)
Seong Gi-hun, kızından ve eski karısından uzaklaşırken tefecilere çok büyük borçlar biriktirdiği için şansı yaver gitmemiştir. Bir tren istasyonunda iyi giyimli bir adam ondan para için bir ddakji oyunu oynamasını ister ve çok daha yüksek bahislerle daha fazla oyun oynama fırsatı sunar. Gi-hun kabul eder, bayıltılır ve sadece eşofmanlarındaki sayılarla tanımlanan 455 kişiyle birlikte bir yatakhanede uyanır. Pembe tulumlar giymiş bir grup maskeli personel gelir ve oyuncuların hepsinin ciddi mali sıkıntılar içinde olduğunu ancak kendilerine altı gün içinde altı oyun kazanabilirlerse para ödülü olarak milyarlarca won verileceğini açıklar. Oyunlar, maskeli ve siyah giyinmiş Ön Adam tarafından denetlenmektedir. Gi-hun, beyin tümörü olan yaşlı bir adam olan Oyuncu 001 ile arkadaş olur. Ayrıca diğer iki oyuncuyu da tanır: Bir yatırım komisyoncusu olan çocukluk sınıf arkadaşı Cho Sang-woo ve bir at yarışı bahsini kazandıktan sonra Gi-hun'un parasını çalan bir yankesici Oyuncu 067. İlk oyun, hareket ederken yakalanan herkesin olay yerinde vurularak öldürüldüğü Kırmızı Işık, Yeşil Işık'ın ölümcül bir tekrarıdır. Sang-woo ve Oyuncu 199'un yardımıyla Gi-hun, oyunu canlı olarak bitirir.
22"Cehennem"
Harf çevirisi: "Jiok" (Korece지옥)
Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 Eylül 2021 (2021-09-17)
İlk oyunda oyuncuların yarısından fazlası öldürüldüğünde, hayatta kalanların çoğu serbest bırakılmayı talep eder. Oyunun üçüncü maddesini kullanarak oyunu iptal etmek ve herkesi eve göndermek için başarılı bir şekilde oy verirler, ancak para ödülü yoktur. Seul'e döndüğünde Gi-hun polise gider, ancak kardeşi aynı davetiyeyi alan ve yakın zamanda ortadan kaybolan Dedektif Hwang Jun-ho dışında kimse ona inanmaz. Oyuncular oyuna tekrar girmeye davet edilir ve çoğu çaresizlik içinde geri döner. Buna annesi ameliyat olması gereken Gi-hun da dâhildir; mali dolandırıcılıktan tutuklanmak üzere olan Sang-woo; dış dünyada ölmek istemeyen Oyuncu 001; kurtarmak isteyen oyuncu 067, Kuzey Kore'den anne ve babasını ve küçük kardeşini yetimhaneden çıkarmak isteyen Oyuncu 199, maaşını alıkoyduğu için patronuna saldıran ve ağır yaralayan Pakistanlı bir göçmen işçi ve kumar borçlarından kaçan bir gangster olan Jang Deok-su adlı Oyuncu 101. Jun-ho, oyun personeli tarafından alınan Gi-hun'u gizlice takip eder.
33"Şemsiyeli Adam"
Harf çevirisi: "Usan-eul Sseun Namja" (Korece우산을 쓴 남자)
Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 Eylül 2021 (2021-09-17)
Jun-ho, maskeli bir işçi kılığına girerek oyunlara başarılı bir şekilde sızar ve konumun uzak bir ada olduğu ortaya çıkar. Oyuncular artık daha hazırlıklıdır ve ittifaklar oluşturmaya başlar. Gi-hun, Sang-woo, Oyuncu 001 ve Oyuncu 199 takım kurar. Oyuncu 067 havalandırmayı keşfeder ve işçilerin şeker kaplarını eritmesine tanık olur. İkinci oyun, her oyuncunun bir dalgonadan damgalı bir şekli mükemmel bir şekilde çıkarması gereken Ppopgi olarak ortaya çıkıyor (petek şeker). 10 dakikalık bir süre sınırının altında. Sang-woo, Oyuncu 067'nin keşfini öğrenir ve oyunu önceden anlar, ancak takım arkadaşlarını uyarmaz ve kendisi için en basit şekli seçer. Gi-hun sonunda en zor şekli, bir şemsiyeyi seçer, ancak peteği eritmek için arkasını yalayarak oyunu tamamlayabilir. Kabadayı ve manipülatif bir kadın olan Oyuncu 212, kaçak bir çakmakla Deok-su'nun oyunu tamamlamasına yardım eder. İdam edilmek üzere olan korkmuş bir oyuncu, bir personeli rehin alır ve onu maskesini çıkarmaya zorlar. Personelin genç bir adam olmasıyla şoka uğrar, oyuncu kendini vurur ve personel, kimliğini ifşa ettiği için Ön Adam tarafından öldürülür.
44"Takıma Sadık Kal"
Harf çevirisi: "Jjollyeodo Pyeonmeokgi" (Korece쫄려도 편먹기)
Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 Eylül 2021 (2021-09-17)
Gözden düşmüş bir doktor olan Oyuncu 111, karaborsada satmak için ölü oyunculardan organ toplamak için yaklaşan oyunlar hakkında bilgi karşılığında bir avuç personelle gizlice çalışır. Deok-su, fazladan yiyecek almakla suçlayan bir oyuncuyu öldürdüğünde, personel onu durdurmak için hiçbir şey yapmaz ve para ödülünün değeri artar. Işıklar kapandıktan sonra, oyuncular birbirlerine saldırdıkça yatakhanede bir isyan patlak verir. Gi-hun'un grubu hayatta kalır ve güven oluşturmak için isim alışverişinde bulunur: Oyuncu 199, Ali Abdul ve Oyuncu 067, Kang Sae-byeok. Oyuncu 001, beyin tümörü nedeniyle adını hatırlamakta zorlanır. Han Mi-nyeo adlı Oyuncu 212, Deok-su ile birlikte olur. Üçüncü oyunda oyunculara on kişilik gruplar oluşturmaları söylenir. Gi-hun'un takımı için Sae-byeok, yaşına yakın bir kız olan Oyuncu 240'ı işe alır. Oyunun bir takımın rakip takımı platformdan ölüme sürükleyerek kazandığı iki yükseltilmiş platformda halat çekme oyunu olduğu ortaya çıkar. Oyunu önceden Oyuncu 111'den öğrenen Deok-su, yalnızca güçlü adamları seçer ve Gi-hun'un ekibine katılan Mi-nyeo'yu reddeder. Deok-su'nun takımı maçı kazandıktan sonra, Gi-hun'un takımı tamamen erkeklerden oluşan başka bir takıma karşı mücadele eder.
55"Adil Bir Dünya"
Harf çevirisi: "Pyeongdeung-han Sesang" (Korece평등한 세상)
Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 Eylül 2021 (2021-09-17)
Gi-hun'un takımı, halat çekme maçını Oyuncu 001'in stratejisi ve Sang-woo'nun hızlı düşüncesiyle kazanır. Başka bir isyanı tahmin ederek bir barikat kurarlar ve geceyi sırayla nöbet tutarak geçirirler, ancak Deok-su'nun ekibi saldırmaz. Gi-hun, kendisinin ve bir otomobil fabrikasındaki diğer birçok işçinin, Gi-hun'un hayatının başarısız gidişatına neden olan toplu işten çıkarmayı protesto ettiği on yıl önceki benzer bir durumu hatırlar. Jun-ho, kimliğini çaldığı personel olayda yer aldığından organ toplama raketine tanık olur. Jun-ho dışında, Oyuncu 111 de dâhil olmak üzere rakete dâhil olan herkes sonunda öldürülür. Front Man, ofisine giren Jun-ho için tesis çapında bir insan avı başlatır. Jun-ho, oyunun 30 yılı aşkın süredir devam ettiğini öğrenir.
66"Kanka"
Harf çevirisi: "Kkanbu" (Korece깐부)
Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 Eylül 2021 (2021-09-17)
Oyuncular, Oyuncu 111'in ve yardımcı komplocularının hile yapmak için dizilmiş cesetlerini görür ve oyunların, ayrım gözetmeksizin her oyuncuya adil bir şans verecek şekilde tasarlandığından emin olurlar. Dördüncü oyun için oyunculara eşleşmeleri söylenir, ancak takım olarak çalışmak yerine, kendi seçtikleri bir bilye oyunda partnerlerine karşı oynamak zorunda kalacaklarını keşfederler. 30 dakika içinde partnerinin tüm bilyelerini alan kişi kazanacak ve hayatta kalacaktır. Sae-byeok ve Ji-yeong adlı Oyuncu 240, hayat hikâyelerini paylaşıyor; Ji-yeong, Sae-byeok'un yaşayacak daha çok şeyi olduğunu görür ve kendini feda eder. Sang-woo, Ali'yi misketlerinden vazgeçmesi için kandırır ve kazanır, bu da Ali'nin ölümüyle sonuçlanır. Deok-su, ortağı ve uşak Ja-hyoung'a karşı kazanır. Gi-hun, sadece Oyuncu 001'in tüm zaman boyunca aldatmacanın farkında olduğunu keşfeder ve onu yenmek için Oyuncu 001'in demansını istismar eder. Adının Oh Il-nam olduğunu hatırlayan Oyuncu 001, onun gganbu (güvenilir arkadaşı) olduğu için Gi-hun'un yine de kazanmasına izin verir. Gi-hun, Sang-woo ve Sae-byeok, arkadaşlarının ölümüyle sarsılır.
77"VIP'ler"
Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 Eylül 2021 (2021-09-17)
Oyuncular misket oyunu için bir ortağı olmayan Mi-nyeo'yu hâlâ hayatta bulmak için geri dönerler. Oyunlara uzaktan bahis oynayan yabancı VIP'ler, sonraki turlarda canlı olarak izlemek ve bahis oynamak için gelirler. Jun-ho, maskeli hizmetçilerden biri kılığında, onlardan biri tarafından cinsel olarak teklif edilir. Özel bir odada VIP'ye saldırır, itirafını kaydeder ve adadan kaçar. Bu arada, beşinci oyunda, panellerin her birinin temperli veya normal camdan yapıldığı, ikincisi ağırlıklarını taşıyamayan iki panelli geniş bir köprüyü geçen oyuncular vardır. Sıranın önündeki oyuncular, panelleri aşamalı olarak test ederken ölüme düşerler. Deok-su, saatin geçmesine rağmen hareket etmeyi reddeder ve diğerlerinin onu geçmesi için cüret eder. Mi-nyeo onu yakalar ve ona ihanet etmenin intikamı olarak onu da kendisiyle birlikte ölüme doğru çeker. Oyuncu 017, deneyimli bir cam işçisidir, hangi panellerin güvenli olduğunu belirleyebilmektedir. Ancak Ön Adam ışıkları kapatır ve avantajını ortadan kaldırır. Zaman tükenirken Sang-woo, Oyuncu 017'yi ölümüne iterek son hile panelini ortaya çıkarır. Oyunu sadece Gi-hun, Sang-woo ve Sae-byeok tamamlar; sonunda, patlamalar kalan panelleri paramparça eder ve üç oyuncuyu yaralar.
88"Gemi Aslanı"
Harf çevirisi: "Peuronteumaen" (Korece프론트맨)
Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 Eylül 2021 (2021-09-17)
Finalistler olarak Gi-hun, Sang-woo ve Sae-byeok'un kıyafetleri resmî kıyafetlerle değiştirilir. Sae-byeok, cam köprü patlamasından aldığı ciddi bir yarayı gizler. Akşam yemeğini yedikten sonra, her oyuncuya bir biftek bıçağı bırakılır. Gi-hun, Sae-byeok'a Sang-woo'ya karşı ittifak yapmalarını önerir ve onun kazanmak için her yolu deneyeceğini anlar. Sae-byeok bunun yerine Gi-hun'a oyunu kazananın diğerlerinin sevdiklerine bakacağına dair söz vermesi için yalvarır. Gi-hun, Sang-woo uyuyakaldığında onu öldürmeye gider, ancak Sae-byeok, onun bir katil olmadığını söyleyerek onu durdurur. Sae-byeok'un yarası kötüleşince Gi-hun yardım çağırır. Gi-hun uzaktayken Sang-woo, Sae-byeok'u öldürür ve personel sadece onun cesedini almak için gelir. Öfkeli ve kalbi kırık Gi-hun, Sang-woo'ya saldırmaya çalışır ama personel tarafından engellenir. Bu sırada, Jun-ho başka bir adaya varır, ancak Ön Adam ve personel tarafından çabucak tespit edilip izlenir. Ön Adam'ın, kendisini işe almaya çalışan kardeşi In-ho olduğunu açıklaması Jun-ho'yu şoke eder. O reddedince, In-ho Jun-ho'yu omzundan vurur ve onun bir uçurumun kenarından denize düşmesine neden olur.
99"Şanslı Bir Gün"
Harf çevirisi: "Unsu Joeun Nal" (Korece운수 좋은 날)
Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 Eylül 2021 (2021-09-17)
Adını taşıyan son Squid oyununda Gi-hun, acımasız bir dövüşten sonra Sang-woo'yu yener ama onu öldürmeyi reddeder; Sang-Woo'ya üçüncü maddeyi kullanarak oyunu durdurması için yalvarır. Sang-woo bunun yerine kendisini boynundan bıçaklar ve Gi-hun'dan ölmeden önce annesine bakmasını ister. Gi-hun, para ödülüne erişmek için bir banka kartıyla Seul'e geri döner, ancak kendi annesinin öldüğünü keşfeder. Bir yıl sonra, Gi-hun travma geçirir ve ödül parasına dokunmamıştır. Gganbu'sundan bir davetiye alır ve Oh Il-nam'ı ölüm döşeğinde bulur. Il-nam, oyunu kendisi gibi sıkılmış ultra zengin insanları eğlendirmek için yarattığını açıklar. Çocukken oynadığı oyunları seçer ve nostaljiden dolayı Gi-hun'un grubuna katılır. Onlar konuşurken Il-nam, Gi-hun ile sokak köşesinde yatan baygın bir adama gece yarısından önce yardım edilip edilmeyeceği konusunda bahse girer. Adam kurtulur ve Il-nam kısa bir süre sonra ölür. Gi-hun, Sae-byeok'un erkek kardeşini alır ve ona Sang-woo'nun annesi tarafından bakılmasını sağlar ve onlara ödül parasından bir pay da verir. Gi-hun, Los Angeles'taki kızıyla yeniden bağlantı kurmak için havaalanına giderken, aynı oyun görevlisinin ddakji oynadığını görür. Başka bir çaresiz oyuncuyla, ancak yalnızca o oyuncunun davetiye kartını almayı başarır. Uçağa binmeden önce kartın numarasını arar ve oyunları kimin yönettiğini öğrenmek ister. O uçağa binmesi emredilir, ancak aramayı sonlandırır ve havaalanı terminaline geri döner.

Genel Bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

SezonBölüm
sayısı
Orijinal yayın tarihi
Başlangıç tarihiBitiş tarihi
1917 Eylül 2021 (2021-09-17)17 Eylül 2021 (2021-09-17)
2TBATBATBA

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 civarında, Hwang Dong-hyuk kendi yazdığı farklı bir film senaryosu için yatırım almayı denemişti ve o, annesi ve büyükannesi ayakta kalabilmek için kredi almak zorunda kaldı, ancak yine de ülke içindeki borç krizinin ortasında mücadele etti. Boş zamanlarını Manhwabang'da (Güney Kore manga kafeleri) Battle Royale, Liar Game ve Gambling Apocalypse: Kaiji gibi Japon hayatta kalma mangalarını okuyarak geçirdi. Hwang, bu eserlerdeki karakterlerin durumunu kendi mevcut durumuyla karşılaştırdı ve böyle bir hayatta kalma oyununa katılıp para kazanmak ve onu borçtan kurtarmak fikrini düşündü ve bu durum, 2009 boyunca bu konsept üzerine bir film senaryosu yazmasına yol açtı. Hwang, "Modern kapitalist toplum hakkında bir alegori veya masal olan, aşırı rekabeti tasvir eden bir hikâye yazmak istedim, bir şekilde hayatın aşırı rekabeti gibi. Hepsi gerçek hayatta tanıştı."[33] Hwang hikâyenin o sırada "anlaşılması çok zor ve tuhaf" olmasından korkuyordu. Hwang hikâyesini çeşitli Koreli prodüksiyon gruplarına ve oyunculara satmaya çalıştı, Hwang bu senaryoyu herhangi bir alıcı olmadan bir kenara koydu ve sonraki on yıl içinde suç draması filmi Silenced (2011) ve tarihî drama filmi The Fortress (2017) dâhil olmak üzere diğer üç filmi başarıyla tamamladı.

2010'larda Netflix, Kuzey Amerika dışında izleyici sayısında büyük bir artış gördü ve Kore de dâhil olmak üzere diğer bölgelerdeki yapımlara yatırım yapmaya başladı. Netflix'in eş CEO'su Ted Sarandos, 2018'de denizaşırı yapımlardan daha fazla başarı beklediklerini belirtti: "Benim için heyecan verici olan, sıradaki Stranger Things'in Amerika dışından gelmesi olurdu. Şu anda, tarihsel olarak hiçbir şey yok. Bu ölçekte Hollywood dışında herhangi bir yerden geldi." Netflix, 2018'de Asya'da bir bölüm açmıştı ve onlar hâlâ Seul'de geçici olarak kiralanmış ofis alanı dışında faaliyet gösterirken, Hwang senaryosunu dikkatlerine sundu. Netflix'in Asya bölgeleri için içerik sorumlularından biri olan Kim Minyoung, Hwang'ın The Fortress ve diğer filmlerindeki yeteneğini fark etti ve onun Squid Game senaryosunu görünce, hizmet için buna ihtiyaçları olduğunu anladı. Kim, "Biz geleneksel olarak 'yaptıklarından' farklı şovlar arıyorduk ve Squid Game tam olarak buydu" dedi. Netflix, Eylül 2019'da Hwang'ın çalışmasını orijinal bir dizi olarak üreteceklerini resmen duyurdu. Netflix'in küresel televizyon operasyonları başkanı Bela Bajaria, Hwang'ın çalışmalarına duydukları ilgiden dolayı "Kore'de büyük olacağını biliyorduk çünkü cesur bir vizyona sahip, saygın bir yönetmene sahipti" ve "K-Dramalar" dedi. Ayrıca Asya'da iyi seyahat eder". Projeye dönüşüyle ilgili olarak Hwang, "Bu üzücü bir hikâye. Ama projeye geri dönmemin nedeni, o zamandan 10 yıl sonra dünyanın, bu inanılmaz hayatta kalma hikâyelerinin çok uygun olduğu bir yere dönüşmesiydi. Ve insanların bu hikâyeleri ilgi çekici ve gerçekçi olarak adlandıracağı zamanın geldiğini anladım." Hwang ayrıca COVID-19 pandemisinin 2020 ve 2021'de Güney Kore'deki sınıflar arasındaki ekonomik eşitsizliği etkilediğini söyledi ve "Bütün bu noktalar hikâyeyi on yıl öncesine kıyasla insanlar için çok gerçekçi kıldı" dedi.

Netflix siparişiyle birlikte film konsepti dokuz bölümlük bir diziye genişletildi. Kim, "120 dakikalık formatta yazılandan çok daha fazlası olduğunu belirtti. Bu yüzden onu bir seriye dönüştürmek için birlikte çalıştık." Hwang, senaryoyu "insanlar arasındaki ilişkilere [ve] her bir insanın sahip olduğu hikâyelere odaklanabilmesi" için genişletebildiğini söyledi. Başlangıçta Netflix diziye Hwang'ın önerdiği gibi Squid Game yerine Round Six adını vermişti; Netflix'in Asya'daki içerikten sorumlu başkan yardımcısı Kim Minyoung'a göre, "kalamar oyunu" adının Koreli izleyicilere çocuk oyunundan tanıdık geleceğini bilseler de, yarışmanın doğasını açıkladığı gibi Altıncı Tur. Yapım devam ederken Hwang, bunun yerine Kim'in şifreli adını söylediği Squid Game'i kullanmaya zorladı ve benzersiz görseller meraklı izleyicileri çekmeye yardımcı oldu. Hwang diziyi yazdığı sırada amacı, dizinin en az bir gün boyunca Amerika Birleşik Devletleri'nde Netflix'te en çok izlenen şova ulaşmasını sağlamaktı.

Kostüm, set tasarımı ve çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin prodüksiyonu ve çekimleri, devam eden COVID-19 pandemisi nedeniyle zorunlu bir ay tatili de dâhil olmak üzere Haziran-Ekim 2020 arasında yapıldı.[20] Şehir sahneleri Daejeon'da çekilirken,[21] ada sahneleri Ongjin'de bulunan Seongapdo'da çekildi.[22]

Netflix, çalışmayı küresel bir kitleye ulaştırmayı hedeflediğinden, dil engeliyle ilgili olası sorunları önlemek için görseller vurgulandı ve çocuk oyunlarının bazı kuralları basitleştirildi. Renkli setler ve kostümler, bir fantezi dünyası gibi görünecek şekilde tasarlandı. Oyuncuların ve askerlerin her biri, bireysellik duygusunu azaltmak ve iki grup arasındaki farkı vurgulamak için farklı bir renk giymektedirler. Oyuncular tarafından giyilen yeşil eşofmanlar, trainingbok (Korece: 트레이닝복) olarak bilinen, 1970'lerin atletik giyiminden ilham almıştır. Labirenti andıran koridorlar ve merdivenler, Maurits Cornelis Escher'in Görelilik de dâhil olmak üzere 4 boyutlu merdiven çizimlerinden ilham aldı. Yapım tasarımcısı Chae Kyoung-sun, görünüşte sonsuz olan bu merdivenlerin "yarışmacılar için bir tür esaret" olduğunu söyledi. Arena, yurt ve idari ofis arasındaki karmaşık tünel ağını, karınca kolonilerinden ilham almıştır.

Yatak ve merdivenler başlangıçta depo rafları gibi görünecek şekilde düzenlenmişti, ancak bölümler ilerledikçe ve bu mobilyalar derme çatma savunma olarak kullanıldıkça, kırık merdivenler ve merdivenler görünümü aldılar ve bu oyuncuların çıkış yolu olmadan kapana kısıldıklarını ima etmektedir. Sekizinci bölümde yer alan akşam yemeği sahnesi, Judy Chicago'nun sanat enstalasyonu Akşam Yemeği Partisi'nden esinlenmiştir. Oyunların gerçekleştiği birçok alanın duvarları, René Magritte'in The Empire of Light serisinden esinlenerek gökyüzüne boyanmıştı.

VIP odası tasarlanacak son bölümlerden biriydi ve bunun için hem kostümler hem de oda için hayvan temelli bir temaya karar verdiklerini söyleyen Chae; "VIP'ler, eğlence için diğer insanların hayatlarını alan ve onlara bir satranç tahtasındaki oyun parçaları gibi davranan türden insanlardır, bu yüzden odada güçlü ve içgüdüsel bir görünüm yaratmak istedim." şeklinde konuştu.

İlk bölümdeki robot bebek, "Kırmızı Işık, Yeşil Işık", 1970'lerde ve 1980'lerde Kore ders kitapları Chul-soo ve Young-hee'nin kapaklarında görünen bir karakter olan Younghee'den ve saç stilinden esinlenilmiştir. Saç stilini Hwang'ın kızından ilham aldı. Oyuncak bebek, Güney Kore'nin ulusal çiçeği olan ebegümeci syriacus'a atıfta bulunarak Korece "Mugunghwa Çiçeği Açtı" şarkısını söylüyor. Chae'ye göre, bu tanıdık karakterin kullanımı, çocukluk anılarını ve oyunculardaki rahatsız edici korkuyu yan yana getirmeyi amaçlıyordu. Benzer şekilde, dev oyun alanı ekipmanı kullanan dalgona oyunu seti, oyuncuların çocukluklarına dair anılarını uyandırmak içindi ve Koreli çocukların arkadaşlarıyla dalgona oynadıkları ortak bir yerdi. "Şemsiyeli Adam"da kullanılan dalgona, Daehangno'dan bir sokak satıcısı tarafından yapılmıştır.[23]

Dizi boyunca, oyuncuları işe almak için verilen kartlarda, gardiyanların maskelerinin başlığında daire, üçgen ve kare şekilleri üçlüsü sıklıkla görülür. Bunlar, çocukların Squid (Ojing-eo) oyununun oyun alanıyla ilişkili şekillerdir. Ayrıca, kompleks içindeki muhafızların hiyerarşisini temsil etmek için kullanılırlar. Bir karınca kolonisi ile yapılan karşılaştırmadan sonra, daireli muhafızlar işçiler, üçgenler askerler ve kareler yöneticiler olarak kabul edilir. Ayrıca, Kore alfabesi Hangul'da daire, romanlaştırılmış "O" harfini temsil eder, üçgen "J" harfinin bir kısmını temsil eder ve kare "M" harfini temsil eder; birlikte, "OJM", Squid Game'in Korece çevirisi olan Ojing-eo Geim'in romanlaştırılmış baş harfleridir.[24]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Dizi yayınlandığı esnada, ₩45.6 milyar; 33 milyon ya da US$38 milyon idi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Lee, Julie (10 Ağustos 2021). "Squid Game invites you to deadly childhood games on September 17". Netflix Media Center. 11 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2021. 
 2. ^ Pineda, Cherry. "'Squid Game: Extra Life' premieres on 'It's Showtime'". Push (İngilizce). 24 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2021. 
 3. ^ "Watch Squid Game: The Challenge | Netflix Official Site". www.netflix.com (İngilizce). 10 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2024. 
 4. ^ "Squid Game – (Korean Drama, 2020, 오징어게임)". HanCinema. 11 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2021. 
 5. ^ "Korean series 'Squid Game' gives deadly twist to children's games". ABS-CBN News. 15 Eylül 2021. 15 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2021. 
 6. ^ Moon Ji-yeon (11 Mart 2020). "[공식] 이정재X박해수, 넷플릭스 '오징어게임' 주연 캐스팅" [[Official] Lee Jung-jae X Park Hae-soo] (Korece). Sports Chosun. 3 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 7. ^ Kim Yu-jin (26 Ağustos 2021). "'오징어 게임' 오영수·위하준→허성태·김주령, 목숨 건 '일촉즉발' 서바이벌 참가" ['Squid Game' Oh Young-soo, Wi Ha-joon → Heo Seong-tae, Kim Joo-ryung participate in the life-threatening 'one-touch' survival] (Korece). X-sports News. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 8. ^ Kim Hyun-rok (2 Haziran 2020). "[단독]톱모델 정호연, '오징어게임' 여주인공...본격 연기 데뷔" [[Exclusive] Top model Jeong Ho-yeon, the female lead in 'Squid Game'...full-fledged acting debut] (Korece). SpoTV News. 3 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 9. ^ Jang Ah-reum (2 Haziran 2020). "[단독] 위하준, 넷플릭스 오리지널 '오징어 게임' 합류...이정재와 호흡" [[Exclusive] Ha-Jun Wi joins Netflix's original 'Squid Game'...Breathing with Lee Jung-jae] (Korece). News1. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 10. ^ Jang, Ah-reum (2 Haziran 2020). "[단독] 허성태, 넷플릭스 '오징어 게임' 합류...대세 신스틸러 행보ing" [[Exclusive] Seongtae Heo joins Netflix's 'Squid Game'...Trending scene stealer] (Korece). News1. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 11. ^ Jeong Hee-yeon (17 Haziran 2020). "'오징어 게임' 허성태-위하준-김주령-정호연 캐스팅 확정 [공식]" ['Squid Game' Heo Seong-tae, Wi Ha-jun, Kim Joo-ryung, Jeong Ho-yeon casting confirmed [Official]] (Korece). Sports Donga. 22 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 12. ^ "Squid Game Cast & Character Guide". Screen Rant. 26 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2021. 
 13. ^ Sang Hyun-ho (18 Eylül 2021). "넷플릭스 '오징어 게임' 신스틸러 김주령-이유미, 과거 출연작 재조명" [Netflix's 'Squid Game' scene stealers Kim Joo-ryeong and Lee Yu-mi re-examine their past appearances]. Top Star News (Korece). 19 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021. 
 14. ^ Jeong Hye-yeon (28 Eylül 2021). "[팝업★]'오징어 게임 유리공' 이상희, 이정재 내공에 감탄.."스타는 달라"" [[Pop-up★] 'Squid Game Glass Ball' Lee Sang-hee, admiring Lee Jung-jae's work..."Stars are different"] (Korece). Herald Pop. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 15. ^ Choi Hee-jae (2 Eylül 2021). "이지하, '돼지의 왕' 출연 확정...김동욱과 母子 호흡 [공식입장]" [Lee Ji-ha confirmed to appear in 'The King of Pigs'...Kim Dong-wook and 母子 Breathing [Official Position]] (Korece). Paragraph 5: X-sports News. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 16. ^ "Get to know 'Squid Game' Filipino actor Chris Chan | GMA Entertainment". www.gmanetwork.com. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021. 
 17. ^ Lee Ye-eun (21 Temmuz 2020). "[공식입장] 공유 측 "넷플릭스 '오징어 게임' 특별 출연…'도가니' 감독과의 인연"" [[Official Position] Gong Yoo's side "Special appearance on Netflix's 'Squid Game'… A relationship with the director of 'The Crucible'"]. My Daily (Korece). Naver. 1 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2021. 
 18. ^ "Squid Game's Cast Features a Mix of Korean Film Powerhouses and Up and Comers". Esquire. 24 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2021. 
 19. ^ a b Wi Geun-Woo (24 Eylül 2021). "중년 남성에 대한 연민에서만 일관적인, 마구잡이 서바이벌 '오징어게임' [위근우의 리플레이]" [The random survival 'squid game' consistent only with compassion for middle-aged men [Wee Geun-woo's replay]] (Korece). Kyunghyang Shinmun. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 20. ^ Ramachandran, Naman (8 Ekim 2021). "'Squid Game' Star Anupam Tripathi on Netflix's Global Phenomenon: 'This Was Just The Starting Point'". Variety. 8 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2021. 
 21. ^ Julians, Joe (4 Ekim 2021). "Where was Squid Game filmed?". Radio Times. 25 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2021. 
 22. ^ "오징어게임 촬영지 옹진군 '선갑도'…관광은 못 간다고?". Money today. 9 Ekim 2021. 11 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2021. 
 23. ^ Moon Da-young (30 Eylül 2021). "'오징어 게임' 우산 달고나 도전하고 싶다면 대학로에" [If you want to challenge the 'Squid Game' with an umbrella, go to Daehangno.]. Yonhap News Agency (Korece). 2 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2021. 
 24. ^ Rowley, Jim (4 Ekim 2021). "What The Symbols On The Workers' Mask Really Mean In Squid Game". Looper. 25 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]