Squid Game

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Squid Game
오징어 게임, Ojing-eo Geim
Squid Game.jpg
Korece tanıtım afişi
Tür Aksiyon
Gerilim
Dram
Yazar Hwang Dong-hyuk
Senarist Hwang Dong-hyuk
Yönetmen Hwang Dong-hyuk
Başrol Lee Jung-jae
Park Hae-soo
Wi Ha-joon
Jung Ho-yeon
O Yeong-su
Heo Sung-tae
Anupam Tripathi
Kim Joo-ryoung
Besteci Jung Jae-il
Ülke Güney Kore
Dili Korece
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 9
Yapım
Kamera Multi-kamera
Gösterim süresi 32-63 dakika
Yapım şirketi Siren Pictures Inc.[1]
Dağıtımcı firma Netflix
Yayın bilgileri
Resim formatı
Ses formatı Dolby Atmos
Yayın tarihi 17 Eylül 2021 (2021-09-17)

Squid Game (Korece오징어 게임, Ojing-eo Geim), Netflix tarafından 17 Eylül 2021 tarihinde dünya çapında yayınlanan Güney Koreli bir drama dizisidir. Hwang Dong-hyuk tarafından yazılıp yönetilen filmin başrollerinde Lee Jung-jae, Park Hae-soo, O Yeong-su, Wi Ha-joon, Jung Ho-yeon, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi ve Kim Joo- ryoung oynamıştır.[2]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Boşanmış ve borçlu bir şoför olan Seong Gi-hun, büyük bir nakit ödül şansı için bir dizi çocuk oyunu oynamaya davet edilir. Teklifi kabul ederek bilinmeyen bir yere götürülür ve kendisini benzer büyük borçlara sahip 455 diğer oyuncu arasında bulur. Oyuncular, Front Man tarafından denetlenen oyunlarla birlikte kırmızı tulumlu maskeli korumalar tarafından her zaman gözetim altında tutulur. Oyuncular kısa süre sonra bu oyunlarda kaybetmenin ölümleriyle sonuçlandığını keşfederler ve her ölüm potansiyel ₩45,6 milyar büyük ödüle 100 milyon₩ ekler. Gi-hun, çocukluk arkadaşı Cho Sang-woo da dahil olmak üzere diğer oyuncularla, oyunların fiziksel ve psikolojik dönüşlerinden kurtulmaya çalışmak için müttefik olur.

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir şoför ve kumar bağımlısı, annesiyle birlikte yaşıyor ve kızını maddi olarak desteklemek için mücadele ediyor. Birçok borcunu kapatmak için oyuna katılır.
Bir menkul kıymetler şirketindeki yatırım ekibinin başkanı, Gi-hun'un küçük bir öğrencisiydi ve Seul Ulusal Üniversitesi'ne giren yetenekli bir öğrenciydi, ancak şimdi müşterilerinden para çaldığı için polis tarafından aranıyor.
Dışarıda ölmeyi beklemek yerine Oyunu oynamayı tercih eden beyin tümörlü yaşlı bir adam.
İşvereni ona aylarca ödeme yapmayı reddettikten sonra genç ailesine bakmak için Oyuna giren Pakistanlı bir yabancı işçi.
Hayatta kalan aile üyelerini bu ülkeden bulabilecek ve geri alabilecek bir komisyoncu için ödeme yapmak üzere Oyuna giren Kuzey Koreli bir sığınmacı.
Kayıp kardeşini bulmak için Oyuna gizlice giren bir polis memuru.
Büyük kumar borçlarını kapatmak için Oyuna giren bir gangster.
Zavallı bekar bir anne olduğunu iddia eden gizemli ve manipülatif bir kadın.

Yardımcı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışmacılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşan oyunlar hakkında bilgi karşılığında ölü katılımcıların organlarını kaçakçılığı yapan bir grup yozlaşmış gardiyanla gizlice çalışan bir doktor.
Tacizci babasını öldürdükten sonra hapisten yeni çıkmış genç bir kadın.
Dindar bir papaz.
30 yılı aşkın deneyime sahip bir cam üreticisi.
070 numaralı eşiyle Oyuna katılan bir oyuncu.
069 numaralı eşiyle Oyuna katılan bir oyuncu.
Deok-su'nun grubuna katılan ve onun uşaklığını yapan bir oyuncu.
 • Chris Chan (No. 276)[13]
Halat çekme oyununda Seong Gi-hun'un grubuna katılan bir oyuncu.

Personeller[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Gong Yoo, oyun için katılımcı toplayan bir satıcı rolünde (Bölüm 1 ve 9)[14]
 • Lee Byung-hun, Ön Adam / Hwang In-ho rolünde. (Bölüm 8 ve 9)[15]

Siviller[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kim Young-ok, Gi-hun'un annesi rolünde.[16]
 • Cho Ah-in, Gi-hun'un kızı Seong Ga-yeong rolünde.
 • Kang Mal-geum, Gi-hun'un eski eşi ve Ga-yeong'un annesi rolünde.[16]
 • Park Hye-jin, Sang-woo'nun annesi rolünde.
 • Park Si-wan, Kang Cheol, Sae-byeok'un erkek kardeşi rolünde.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Numara. Başlık Yöneten Tarafından yazılmıştır Orijinal çıkış tarihi
1 "Kırmızı Işık, Yeşil Işık ( Mugunghwa Kkoch-i Pideon Nal 무궁화 꽃이 피던 날 ) [b] " Hwang Dong-hyuk Hwang Dong-hyuk 17 Eylül 2021
Tefecilerle büyük borçlar biriktiren Seong Gi-hun şansını kaybetmiştir. Bir tren istasyonunda, iyi giyimli bir adam ondan para için bir ddakji oyunu oynamasını ister . Adam, Gi-hun'u daha yüksek bahisli oyunlar oynamaya davet eden bir kart verir. Gi-hun kabul eder, bilincini kaybeder ve bir yatakhanede uyanan ve eşofmanlarındaki sayılarla tanımlanan 455 diğer oyuncuyla birlikte gizemli bir yere götürülür. Konum, kırmızı takım elbiseli maskeli personel tarafından yönetiliyor ve siyah maskeli Ön Adam tarafından denetleniyor. Oyuncuların hepsi korkunç mali sıkıntılar içinde ve milyarlarca won verilecekaltı günde altı oyun kazanırlarsa para ödülü olarak. Gi-hun, yaşlı bir adam olan Oyuncu 001 ile arkadaş olur ve oyuncular arasında eski bir sınıf arkadaşı ve iş adamı olan Cho Sang-woo ile parasını çalan bir yankesici olan Oyuncu 067'yi tanır. İlk oyun Red Light, Green Light , kaybedenlerin yerinde vurularak oyunların sadist doğasını ortaya koyuyor. Gi-hun, Pakistanlı bir yabancı işçi olan Oyuncu 199 tarafından düşmekten kurtulur ve oyunu tamamlayabilir.
2 "Cehennem ( Ji-ok 지옥 )" Hwang Dong-hyuk Hwang Dong-hyuk 17 Eylül 2021
İlk oyunda oyuncuların yarısından fazlası öldürülür ve dehşete düşmüş birkaç kişi ayrılmak için yalvarır. Oyun sözleşmesinin üçüncü maddesine göre, çoğunluk oyunu sona erdirirse, tüm oyuncular eve gönderilecek ancak hiç kimse para alamayacak. Oyuncular oy verir ve Oyuncu 001'in belirleyici oyu, hepsini güvenli bir şekilde evlerine gönderir. Gi-hun polise gider ama kayıp kardeşi Gi-hun ile aynı davetiyeyi alan Dedektif Hwang Jun-ho dışında kimse ona inanmaz. Tüm oyunculara oyunlara geri dönme şansı verilir ve aslında birçoğu çaresizlik nedeniyle geri döner, bunlardan bazıları şunlardır: Annesi ameliyat olması gereken Gi-hun; mali dolandırıcılıktan tutuklanmak üzere olan Sang-woo; Ölümcül beyin kanseri olan Oyuncu 001; Ailesini Kuzey Kore'den çıkarmak isteyen oyuncu 067ve küçük kardeşi yetimhaneden; Aylarca maaşını alıkoyduğu için patronuna saldıran oyuncu 199; ve Oyuncu 101, Deok-su, kaçak bir gangster. Jun-ho, oyun personeli tarafından alınan Gi-hun'u gizlice takip eder.
3 "Şemsiyeli Adam ( Usan-eul Sseun Namja 우산을 쓴 남자 )" Hwang Dong-hyuk Hwang Dong-hyuk 17 Eylül 2021
Jun-ho, maskeli bir işçi kılığına girerek oyunlara başarılı bir şekilde sızar ve konumun uzak bir ada olduğu ortaya çıkar. Oyuncular artık daha hazırlıklı ve ittifaklar kurmaya başlıyor. Gi-hun, Sang-woo, Oyuncu 001 ve Oyuncu 199 takım kuruyor. İkinci oyunda, oyuncular bir dalgonadan damgalı bir şekil seçeceklerdir.. Sang-woo oyunu tanımlar ancak takım arkadaşlarını uyarmaz ve kendisi için en basit şekli seçer. Gi-hun sonunda en zor şekli olan bir şemsiyeyi seçer, ancak peteği eritmek için yalayarak oyunu tamamlayabilir. Kabadayı ve manipülatif bir kadın olan Oyuncu 212, Deok-su'nun kaçak bir çakmakla oyunu tamamlamasına yardımcı olur. Korkmuş bir oyuncu maskeli bir personeli rehin alır ve onu maskesini çıkarmaya zorlar. Personelin üniversiteli bir çocuktan daha büyük olmamasına şaşıran oyuncu kendini öldürür ve personel kimliğini ifşa ettiği için öldürülür.
4 " Takıma bağlı kal ( Jjollyeodo Pyeonmeokgi 쫄려도 편먹기 )" Hwang Dong-hyuk Hwang Dong-hyuk 17 Eylül 2021
Bir doktor olan Oyuncu 111, yaklaşan oyunlar hakkında bilgi almak için karaborsada satmak üzere ölü oyunculardan organ toplamak için bir avuç personelle gizlice çalışır. Gi-hun, Sang-woo'nun dalgona oyununda takımlarına yardım edebileceğini fark eder ama sessiz kalır. Personel, zayıf olanları ayıklamak için oyuncular arasında anlaşmazlık çıkarır. Deok-su, yemek için başka bir oyuncuyu öldürür, bu da para ödülünün artmasına neden olur. Işıklar söndükten sonra bir isyan çıkar ve çok sayıda oyuncu ölür. Oyuncu 067, Gi-hun'u Deok-su'nun çetesinden koruyan ekibine katılır. Oyuncu 001 herkese durmaları için yalvardığında Ön Adam isyanı bitirir. Gi-hun'un ekibi güven oluşturmak için isimlerini değiş tokuş eder: Oyuncu 199, Ali Abdul ve Oyuncu 067, Kang Sae-byeok. Beyin tümöründen ölmekte olan Oyuncu 001, adını hatırlamakta zorlanıyor. Geceleyin,Mors kodu . Üçüncü oyunda oyunculara on kişilik gruplar oluşturmaları söylenir. Sae-byeok, yaşına yakın bir kız olan Oyuncu 240'ı işe alır. Doktordan yaklaşan oyunun halat çekme olduğunu bilen Deok-su, güçlü adamları seçer ve Gi-hun'un ekibine katılan Oyuncu 212, Han Mi-nyeo'yu reddeder.
5 "Adil Bir Dünya ( Pyeongdeung Sesang 평등한 세상 )" Hwang Dong-hyuk Hwang Dong-hyuk 17 Eylül 2021
Daha zayıf oyunculara sahip olmasına rağmen, Gi-hun'un takımı, Oyuncu 001 ve Sang-woo'nun stratejileri ve hızlı düşünmesiyle halat çekme savaşını kazanmayı başarır. Başka bir isyan bekleyerek bir barikat kurarlar ve geceyi nöbet tutarak geçirirler ama Deok-su'nun ekibi saldırmaz. Jun-ho, kimliğini çaldığı personelin bir parçası olduğu için Oyuncu 111 ile karaborsa organ toplama komplosunu öğrenir. Ön Adam onları yakalar ve Oyuncu 111 de dahil olmak üzere komploya dahil olan herkesi infaz eder ve dünyadaki statüleri ne olursa olsun herkese eşit davrandıkları için gurur duyduğu için özür diler, tüm oyuncuların görmesi için vücutlarını bağlar. dışında ve Oyuncu 111 haksız bir avantaja sahipti. Ön Adam, Jun-ho için tesis çapında bir insan avına başlar. Jun-ho Front Man'e girdi
6 "Gganbu ( Kkanbu 깐부 )" Hwang Dong-hyuk Hwang Dong-hyuk 17 Eylül 2021
Dördüncü oyun için oyunculara eşleşmeleri söylenir. Ali ile yakın olan Sang-woo onu seçer; Oyuncu 001'e zaafı olan Gi-hun onu seçer; Oyuncu 240, Sae-byeok'u seçer. Partnerleriyle birlikte çalışacaklarını umarak, oyunculara karşı oynayacaklarını öğrenince dehşete düşerler.partnerleri kendi seçtikleri bir bilye oyununda; 30 dakika içinde partnerinin tüm misketlerini alan kişi kazanacak, yani her bir çiftten sadece biri hayatta kalacak. Sae-byeok ve Oyuncu 240, Ji-yeong, hayatları hakkında konuşurlar ve Ji-yeong, Sae-byeok'un daha fazla yaşaması gerektiğine karar verir. Sae-byeok'u harap halde bırakarak Sae-byeok'un kazanmasına izin verir. Sang-woo, Ali'yi misketlerinden vazgeçmesi için kandırır ve aynı şekilde sıkıntılı olmasına rağmen kazanır. Kaybetmek üzere olan Gi-hun, Oyuncu 001'in başarısız hafızasını ona karşı kullanarak oyunu tersine çevirir. Oyuncu 001, Gi-hun'un her zaman kendisini kandırdığını bildiğini söyler ama yine de Gi-hun'un kazanmasına izin verir. Öldürülmeden önce adını hatırladığını söylüyor: Ey İl-nam. Gi-hun, Sae-byeok ve Sang-woo, oyunlarda en yakın arkadaşlarının ölümüyle sarsılır.
7 "VİPLER" Hwang Dong-hyuk Hwang Dong-hyuk 17 Eylül 2021
Karısını misket oyununda döven oyuncu 069'un kalbi kırılır ve intihar eder. Yabancı VIP misafirler gelir ve patronu, ev sahibi adına Front Man tarafından karşılanır. VIP'ler, oyunlarda kumar oynayan ve onları canlı olarak izleyen zengin müşterilerdir. Artık maskeli hizmetçilerden biri gibi görünen Jun-ho, bir VIP tarafından cinsel olarak teklif edilir. Özel bir odada VIP'ye saldırır ve bilgi almak için onu sorguya çeker ve adadan bir tüplü dalış kitiyle kaçmadan önce bunu kaydeder. Ön Adam onu ​​görür ve kovalar. Beşinci oyunda, oyuncuların ağırlıklarını taşıyamayan temperli cam veya normal cam panellerden oluşan bir köprüyü geçmek için 16 dakikaları vardır. Paneller test edilirken hattın önündeki çoğu oyuncu ölüme düşer. Deok-su öne geçtiğinde, saatin geçmesine rağmen hareket etmeyi reddediyor. Mi-nyeo onu yakalar ve, ona ihanet etmenin intikamı olarak onu da ölüme götürür. Sang-woo, çok uzun sürdüğünde Oyuncu 017'yi öfkeyle iter ve son hile panelini ortaya çıkarması için onu öldürür. Gi-hun, Sang-woo ve Sae-byeok, oyunu tamamlayan sadece üç kişidir.
8 "Ön Adam ( Peulonteu Maen 프론트맨 )" Hwang Dong-hyuk Hwang Dong-hyuk 17 Eylül 2021
Finalistler olarak Gi-hun, Sang-woo ve Sae-byeok'a bir değişiklik kıyafeti ve şık bir biftek yemeği verilir. Sae-byeok'un önceki oyunda yaralandığı, köprü parçalandığında camın çarptığı ve hızla kan kaybettiği ortaya çıktı. Akşam yemeği temizlendiğinde, her birine bir bıçak bırakılır. Işıklar söndükten sonra, Sang-woo'nun kazanmak için her şeyi yapacağını anlayan Gi-hun, uykusunda onu bıçaklamaya gider ama Sae-byeok, Gi-hun'un bundan daha iyi olduğunu söyleyerek onu durdurur. Gi-hun, Sang-woo'ya karşı takım kurmalarını önerir. Zayıflamış Sae-byeok bunun yerine Gi-hun'dan oyunu kazanırsa küçük kardeşine yardım edeceğine söz vermesini ister. Gi-hun, Sae-byeok'un yaralarını görür ve çaresizce yardım için personele ağlar ama personel geldiğinde Sae-byeok çoktan ölmüştür: Gi-hun yokken Sang-woo onu bıçaklamıştır. Öfkelenen Gi-hun, Sang-woo'ya saldırır. Jun-ho inmeyi başarır, ancak Ön Adam ve personel onu yakalar. Ön Adam'ın Jun-ho'nun kardeşi In-ho olduğunu açıklaması Jun-ho'yu şoke eder. In-ho, denize düşen Jun-ho'yu vurur.
9 "Bir Şanslı Gün ( Unsu Joeun Nal 운수 좋은 날 ) [c] " Hwang Dong-hyuk Hwang Dong-hyuk 17 Eylül 2021
Son oyun, adını taşıyan Squid oyunudur.. Gi-hun, Sang-woo'yu yener ama oyunu tamamlamayı reddeder. O ve Sang-woo canlı çıkabilsinler diye oyunu bitirmek için üçüncü maddeyi çağırır ama Sang-woo kendini bıçaklar ve Gi-hun'dan ödül parasını Sang-woo'nun annesine yardım etmek için kullanmasını ister. Gi-hun eve döner ve kendi annesinin öldüğünü öğrenir. Bir yıl sonra, Gi-hun hala yaşadığı deneyimin travmasını yaşıyor. Sonuç olarak, ödül parasına zar zor dokundu. Bir gece, bir oyun davetiyesi alır ve Oyuncu 001, Oh Il-nam'ı hala hayatta, ama hasta ve ölmek üzere bulur. Il-nam'ın oyunun operasyonunun arkasındaki beyni olduğu ortaya çıkıyor. Kendisi gibi sıkılmış ultra zenginleri eğlendirmek için yarattı, hayattan zevk almanın bir yolunu bulmaya ve insanlığın içinde doğuştan gelen bir iyilik olup olmadığını test etmeye çalıştı. Gi-hun'a, katılımcıların parayı kendileri için kazanmak uğruna birbirlerini feda ettiğini hatırlattı. Belirli oyunlar Il-nam'ın çocukluğuna dayanıyor ve nostalji uğruna kendisi de katılmıştı. Il-nam, Gi-hun'dan onunla son bir oyun oynamasını, insanlığın iyiliği kalıp kalmadığını görmek için bir test daha yapmasını ister. Gi-hun kazanır ve Il-nam ölür. Gi-hun, sersemliğinden sıyrılır ve Sae-byeok ve Sang-woo'ya verdiği sözleri yerine getirir. Kızıyla yeniden bağlantı kurmak için ülkeyi terk etmek üzeredir. Gi-hun, sersemliğinden sıyrılır ve Sae-byeok ve Sang-woo'ya verdiği sözleri yerine getirir. Kızıyla yeniden bağlantı kurmak için ülkeyi terk etmek üzeredir. Gi-hun, sersemliğinden sıyrılır ve Sae-byeok ve Sang-woo'ya verdiği sözleri yerine getirir. Kızıyla yeniden bağlantı kurmak için ülkeyi terk etmek üzeredir.Amerika, ancak onu davet eden aynı oyun görevlisiyle ddakji oynayan birini görüyor . Adamın kartını öfkeyle alır ve numarayı arar, şimdi onları ifşa etmeye kararlıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Lee, Julie (10 Ağustos 2021). "Squid Game invites you to deadly childhood games on September 17". Netflix Media Center. 11 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2021. 
 2. ^ Pineda, Cherry. "'Squid Game: Extra Life' premieres on 'It's Showtime'". Push (İngilizce). Erişim tarihi: 2 Ekim 2021. 
 3. ^ Moon Ji-yeon (11 Mart 2020). "[공식] 이정재X박해수, 넷플릭스 '오징어게임' 주연 캐스팅" [[Official] Lee Jung-jae X Park Hae-soo] (Korece). Sports Chosun. 3 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 4. ^ Kim Yu-jin (26 Ağustos 2021). "'오징어 게임' 오영수·위하준→허성태·김주령, 목숨 건 '일촉즉발' 서바이벌 참가" ['Squid Game' Oh Young-soo, Wi Ha-joon → Heo Seong-tae, Kim Joo-ryung participate in the life-threatening 'one-touch' survival] (Korece). X-sports News. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 5. ^ Kim Hyun-rok (2 Haziran 2020). "[단독]톱모델 정호연, '오징어게임' 여주인공...본격 연기 데뷔" [[Exclusive] Top model Jeong Ho-yeon, the female lead in 'Squid Game'...full-fledged acting debut] (Korece). SpoTV News. 3 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 6. ^ Jang Ah-reum (2 Haziran 2020). "[단독] 위하준, 넷플릭스 오리지널 '오징어 게임' 합류...이정재와 호흡" [[Exclusive] Ha-Jun Wi joins Netflix's original 'Squid Game'...Breathing with Lee Jung-jae] (Korece). News1. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 7. ^ Jang, Ah-reum (2 Haziran 2020). "[단독] 허성태, 넷플릭스 '오징어 게임' 합류...대세 신스틸러 행보ing" [[Exclusive] Seongtae Heo joins Netflix's 'Squid Game'...Trending scene stealer] (Korece). News1. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 8. ^ Jeong Hee-yeon (17 Haziran 2020). "'오징어 게임' 허성태-위하준-김주령-정호연 캐스팅 확정 [공식]" ['Squid Game' Heo Seong-tae, Wi Ha-jun, Kim Joo-ryung, Jeong Ho-yeon casting confirmed [Official]] (Korece). Sports Donga. 22 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 9. ^ "Squid Game Cast & Character Guide". Screen Rant. 26 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2021. 
 10. ^ Sang Hyun-ho (18 Eylül 2021). "넷플릭스 '오징어 게임' 신스틸러 김주령-이유미, 과거 출연작 재조명" [Netflix's 'Squid Game' scene stealers Kim Joo-ryeong and Lee Yu-mi re-examine their past appearances]. Top Star News (Korece). 19 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021. 
 11. ^ Jeong Hye-yeon (28 Eylül 2021). "[팝업★]'오징어 게임 유리공' 이상희, 이정재 내공에 감탄.."스타는 달라"" [[Pop-up★] 'Squid Game Glass Ball' Lee Sang-hee, admiring Lee Jung-jae's work..."Stars are different"] (Korece). Herald Pop. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 12. ^ Choi Hee-jae (2 Eylül 2021). "이지하, '돼지의 왕' 출연 확정...김동욱과 母子 호흡 [공식입장]" [Lee Ji-ha confirmed to appear in 'The King of Pigs'...Kim Dong-wook and 母子 Breathing [Official Position]] (Korece). Paragraph 5: X-sports News. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 
 13. ^ "Get to know 'Squid Game' Filipino actor Chris Chan | GMA Entertainment". www.gmanetwork.com. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021. 
 14. ^ Lee Ye-eun (21 Temmuz 2020). "[공식입장] 공유 측 "넷플릭스 '오징어 게임' 특별 출연…'도가니' 감독과의 인연"" [[Official Position] Gong Yoo's side "Special appearance on Netflix's 'Squid Game'… A relationship with the director of 'The Crucible'"]. My Daily (Korece). Naver. 1 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2021. 
 15. ^ "Squid Game's Cast Features a Mix of Korean Film Powerhouses and Up and Comers". Esquire. 24 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2021. 
 16. ^ a b Wi Geun-Woo (24 Eylül 2021). "중년 남성에 대한 연민에서만 일관적인, 마구잡이 서바이벌 '오징어게임' [위근우의 리플레이]" [The random survival 'squid game' consistent only with compassion for middle-aged men [Wee Geun-woo's replay]] (Korece). Kyunghyang Shinmun. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021 – Naver vasıtasıyla. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]