İçeriğe atla

Sporofit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Basit yosun Tortula muralis'in genç sporofitleri. Yosunlarda gametofit baskın nesil iken, sporofitler gametofitlerin uçlarından büyüyen sporangium taşıyan saplardan oluşur.
İlkbaharda yosun sporofitleri

Bir sporofit, bitki veya alglerin yaşam döngüsünde diploid çok hücreli bir evreleridir. Bir haploid yumurta hücresi bir haploid sperm tarafından döllendiğinde üretilen zigottan gelişir ve bu nedenle her sporofit hücresi, her ebeveynden bir set olmak üzere çift kromozom setine sahiptir. Tüm kara bitkileri ve çoğu çok hücreli alg, çok hücreli bir diploid sporofit fazının çok hücreli bir haploid gametofit fazıyla değiştiği yaşam döngülerine sahiptir. Çiçekli bitkilerde gametofitlerin boyutu çok küçültülür ve filizlenmiş polen ve embriyo kesesi ile temsil edilir.

Sporofit, her spor ana hücresindeki kromozom sayısını yarı yarıya azaltan "indirgeme bölünmesi" olarak da bilinen bir işlem olan mayoz yoluyla sporlar (ismini buradan alır) üretir. Ortaya çıkan mayosporlar bir gametofit haline gelir. Hem sporlar hem de ortaya çıkan gametofit haploiddir, yani sadece bir kromozom setine sahiptirler. Olgun gametofit, mitoz yoluyla erkek veya dişi gametleri (veya her ikisini) üretir. Erkek ve dişi gametlerin füzyonu, yeni bir sporofite dönüşen diploid bir zigot üretir. Bu döngü, nesillerin değişmesi veya aşamaların değişmesi olarak bilinir.

Çiçekli bitkilerde , sporofit polen ve embriyo kesesi hariç tüm çok hücreli gövdeyi kapsar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Nesillerin değişimi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • P. Kenrick & PR Crane (1997) Karadaki bitkilerin kökeni ve erken evrimi. Nature 389, 33-39.
  • TN Taylor, H. Kerp ve H. Hass (2005) Erken kara bitkilerinin yaşam öyküsü biyolojisi: Gametofit aşamasının deşifre edilmesi. Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri 102, 5892-5897.
  • PR Bell & AR Helmsley (2000) Yeşil bitkiler. Kökeni ve Çeşitliliği. Cambridge University Press0-521-64673-1
  • Matyášek, Roman, Alice Krumpolcová, Jana Lunerová, Eva Mikulášková, Josep A. Rosselló ve Aleš Kovařík. "Erken Ayrılan Bitkilerde (Bryophytes) Ribozomal RNA Genlerinin (RDNA) Benzersiz Epigenetik Özellikleri." Bitki Biliminde Sınırlar 10 (Mayıs 2019). https://doi.org/10.3389/fpls.2019.01066 .