Spirillum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Spirillum
Spirillen.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Bacteria
Bölüm: Proteobacteria
Sınıf: Betaproteobacteria
Takım: Nitrosomonadales
Familya: Spirillaceae
Cins: ''Spirillum

Spirillum winogradskyi

Spirillum, mikrobiyolojide sarmal şeklinde kıvrılmış bir hücre gövdesine sahip bir bakteri cinsini ifade eder. Ayrıca bu şekil kok ve basil morfolojisinin yanı sıra üçüncü belirgin bakteri hücre şekli türüdür.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Spirillum Gram-negatif bir bakteri cinsidir (familyası; Spirillaceae).[1] İki türü vardır; Spirillum volutans ve Spirillum winogradskyi.[2] Spirillum minus ve Spirillum pulli türlerinin ise taksonomik yerleri kesin değildir.[1] Spirillum minus, fare ısırığı humması hastalığı ile ilişkili iken Borrelia burgdorferi, Lyme hastalığı nedenidir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Garrity, George M.; Brenner, Don J.; Krieg, Noel R.; Staley, James T. (eds.) (2005). Bergey's Manual of Systematic Bacteriology, Volume Two: The Proteobacteria, Part C: The Alpha-, Beta-, Delta-, and Epsilonproteobacteria. New York, New York: Springer. pp. 354–361. ISBN 978-0-387-24145-6.
  2. ^ Podkopaeva (D.), Grabovich (M.), Kuever (J.), Lysenko (A.M.), Tourova (T.P.), Kolganova (T.V.) and Dubinia (G.): Proposal of Spirillum winogradskyi sp. nov., a novel microaerophilic species, an amended description of the genus Spirillum and Request for an Opinion regarding the status of the species Spirillum volutans Ehrenberg 1832. Int. J. Syst. Evol. Microbiol., 2009, 59, 2916-2920.
  3. ^ Dorland's Medical Dictionary'de "Spirillum"

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]