Sperrgebiet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Sperrgebiet (Almancada "yasak bölge", Diamond Area 1 (Elmas Arazisi 1)) olarak da bilinir, Namib Çölü'nün güneyi ile Namibya'nın güneydoğusunda zengin elmas yataklarına sahip bölge. 2004 yılında millî park ilan edilmesine rağmen halen yetkili kişiler dışındakilerin girmesinin kesinlikle yasak olması nedeniyle bölgeye bu ad verilmiştir.[1] Yaklaşık 97 km genişliğinde ve 322 km uzunluğunda bir alanı kapsayan Sperrgebiet, Oranjemund ve Orange Nehrinden başlayarak Atlas Okyanusu kıyısı boyunca kuzeye, Lüderitz'in yaklaşık 72 km kuzeyinde (26° güney enlemi) kadar uzanır.

1905 ve 1906'da bu adalarda çok az miktarda elmas bulundu. Ancak asıl elmas yatakları 1908'de Lüderitz limanı yakınlarında ortaya çıkarıldı ve ertesi yıl Alman sömürge hükümeti yetkili olmayan kişilerin bölgeye girmesini yasakladı. Sperrgebiet'in kuzeyindeki Lüderitz bölgesindeki madenlerin sahibi olan Alman madencilik şirketleri 1920'de hisselerini tümüyle De Beers Consolidated Mines Ltd.'nin bir yan kuruluşu olan Consolidated Diamond Mines of South West Africa Ltd.'ye (CDM) sattı. CDM o tarihten beri kadar Sperrgebiet'teki maden işletme tekelini elinde tutmaktadır.

1920'lerin sonları ve 1940'ların ilk yılları arasında bölgede çıkarılan elmas miktarı azaldı. Ama sonradan Sperrgebiet'in güneyindeki Orange Nehri ağzının kuzey bölgelerinde, Güney Afrika'nın kuzeybatısının en ucundaki kıyı bölgesinde ve Orange Nehrinin güneyinde yeni elmas yatakları ortaya çıkarıldı.

Günümüzde Sperrgebiet'teki elmas madenciliği çalışmaları, CDM'nin şirketinin kurduğu Oranjemund'un (Oranje Nehri'nin hemen kuzeyi) yaklaşık 100 km kuzeyine uzanan kıyı bölgesi boyunca sürdürülmektedir. Bölgede çıkarılan elmasların yüzde 95'i mücevher taşı olarak kullanılabilecek niteliktedir. Namibya'daki siyasal durum nedeniyle Sperrgebiet'te çıkarılan elmasların, dünya toplam üretimindeki payı 1977'de yüzde 20'yken, 1980'lerin ortalarında yüzde 5'e düştü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]