İçeriğe atla

Sovyet uzay köpekleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Veterok ve Ugolyok

1950'li ve 1960'lı yıllarda Sovyetler Birliği yörünge altı ve yörüngesel uzay uçuşlarında insanlı uçuşların mümkün olup olmayacağını belirlemek için pek çok köpek kullandı. Bu dönemde SSCB'nin uzaya fırlattığı araçların toplam kapasitesi en az 57 köpeğe yetecek kadardır; ama bazı köpekler birden fazla defa uzaya gönderildiği için aslında uçuş gerçekleştirenlerin sayısı daha azdır.

Bilim insanları köpeklerin uzun süreli hareketsizliğe alışkın olduklarını düşünerek onları görevler için en uygun hayvanlar olarak belirledi. Eğitimlerinin bir parçası olarak köpekler 15-20 gün boyunca küçük kutularda tutuldu. Uzay uçuşlarının aşırı koşullarına daha fazla dayanabilecekleri düşünüldüğü için evlerde yaşamaya alışmış köpeklerden çok sokak köpekleri seçildi. Huyları ve dışkı toplamak üzere yapılan alet sadece dişilerde çalıştığı için uçuşlarda sadece dişi köpekler kullanıldı.[1][2]

Dezik ve Tsıgan 1951'de uzaya çıkan ilk köpeklerden ikisidir. Layka ise 1957'de yörüngeye çıkan ilk köpek oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Canine Nation. 3 Kasım 2002. A Few Facts about Russian Space Dogs 8 Ocak 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. via dogsinthenews.com.
  2. ^ Space Dogs: Pioneers of Space Travel by Chris Dubbs ISBN 0-595-26735-1