Sovyet televizyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.53, 28 Ocak 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16581722 numaralı sürüm (→‎Programlar: düzeltme AWB ile)
Dönemin TV kanallarından, TV SSSR'ın logosu

Sovyetler Birliği'nde TV devlete ait ve devlet kontrolündeydi. Sovyetler Birliği'nde TV ve radyo yayınlarını yöneten kurulun adı Gosteleradio (Государственный комитет по телевидению и радиовещанию СССР, Гостелерадио СССР) (Televizyon ve Radyo Yayını İçin Devlet Komitesi)'ydi. Sovyet TV yapımları Merkezi (USSR Gosteleradio Merkez Televizyonu ya da kısaca TsT SSSR, Rusça: Центральное телевидение Гостелерадио СССР, ЦТ СССР), Cumhuriyetçi ve Bölgesel olmak üzere üç kategoriye ayrılmıştı.

Tarihi

İlk düzenli TV yayını 1938'de Moskova ve Leningrad'dan yapıldı. 1935'te ilk sesli TV yayını yapıldı. 25 Mart 1938'de ilk tam film yayını yapıldı.

Televizyon servisi

Sovyetler Birliği'nin genişliğinden dolayı TV yayınının yapılmasında bir takım zorluklar vardı. Bu zorlukların ilki coğrafi idi. Sovyetler Birliği'nin batı kanadı Doğu Avrupa'ya aitti. Ural bölgesi ise dağlık bir bölgeydi. Bunlara ek olarak doğu ve kuzeydeki maki bölgeleri vardı. İkinci sorun ise zaman sorunuydu. Sovyetler Birliği'nde 11 değişik zaman bölgesi vardı.

Sovyet Televizyon Standardı

Sovyet televizyon yayıncılığında standart olarak kullanılan yayın şekli System D (OIRT VHF bandı) ve System K (pan-Avrupa/Afrika UHF bandı) idi. Renkli yayınlar için SECAM kullanılıyordu. Sistemin genel adı SECAM D/K idi.

Programlar

Sovyet TV'sinde çocuk programları, filmler, belgeseller, haberler ve eğitim programları yer alıyordu. Önemli spor olayları TV'de canlı olarak yayınlanırdı. Televizyon için çekilmiş mini-diziler de bulunuyordu. Bu diziler 5-10 bölüm uzunluğundaydı. Sovyetler Birliği'nde TV programlarının içeriği devlet kontrolündeydi ve devletin eleştirilmesine izin verilmezdi. Dinsel içerikli yayınların yapılmasından kaçınılırdı.

1980'lerden itibaren Sovyet televizyonu hızla değişmeye başladı. Brezilya yapımı Köle İsaura, ardından Meksika yapımı "Zenginlerde Ağlar" dizileri TV'de yayınlandı. Konuşma programları ve yarışma programları yayınlanmaya başlandı.

1980'lere kadar Sovyet TV'sinde hiçbir şekilde reklama yer verilmedi. İlk Batı reklamı 1988'de yayınlanan ve ünlü pop yıldızı Michael Jackson'un oynadığı Pepsi reklamı oldu.

Ayrıca bakınız