Sovyet Transarktik Savunması Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Sovyet Transarktik'in Savunmasına göre" Madalyası
Madalyanın önden görünüşü
 Sovyetler Birliği tarafından verilir
TürAskeri Madalyası
Olası Hak
Sahipleri
SSCB Vatandaşları
GerekçeBu madalya Sovyet Transarktik'in savunmasına katılım gösterenlere verilirdi.
Tanım5 Aralık 1944
İstatistikler
Toplam Verilişi353,240

"Sovyet Transarktik'in Savunmasına göre" Madalyası (Rusça Медаль «За оборону Советского Заполярья»), SSCB vatandaşlarına II. Dünya Savaşı yıllarında verilen askeri bir madalyadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

"Sovyet Transarctic'in Savunması İçin" Madalyası, SSCB Halkın Komünizm Komisyonunun dilekçesini yerine getirmek için 5 Aralık 1944'te SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığı ve Sovyetler Birliği Savunma Bakanının kararı ile kuruldu.

"Sovyet Transarktik'in Savunmasına göre" Madalyasının arkası

Ödül Tüzüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

"Sovyet Transarctic'in Savunması İçin" Madalyası, Sovyet Arktik bölgesini savunmak için Kuzey savunmasında yer alan tüm katılımcılara - Kırmızı Ordu, Deniz Kuvvetleri ve NKVD askerlerinin yanı sıra sivil nüfusta yer alan kişilere verildi.[1] Madalyanın ödülü, SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığı adına birlik komutanı Askeri Tıbbi Kuruluşun şefi ya da Murmansk Bölgesel veya Kent Halk Vekilleri Konseyleri tarafından Sovyet Transarktik savunmasına gerçek katılımı ispatlayan belgeler temel alınarak yapıldı. Askeri personele hizmet edenler madalyayı birlik komutanından aldılar; askere verilen emekliler madalyayı alıcının topluluğundaki bir bölgesel, belediye veya ilçe askeri komiserinden aldılar, Sivil nüfus üyeleri, Sovyet Transarktik savunmasına katılanlar madalyalarını Murmansk Oblastı veya Halk Vekilleri Konseyi'nden aldılar. Savaşta veya madalyanın kurulmasından önce ölen savunmacılar için ölümünden sonra aileye verildi. "Sovyet Transarktik Savunması İçin" Madalyası göğüsün sol tarafında giyildi ve SSCB'nin diğer ödüllerinin de bulunduğu "Kafkasya'nın Savunmasına göre" Madalyasından hemen sonra bulundu. Rusya Federasyonu Emirleri veya madalyaları eşliğinde giyilirse, bu madalya önceliklidir.[2]

Madalya Tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

"Sovyet Transarktik'in Savunmasına göre" Madalyası, 32mm çapında dairesel pirinç madalyon ve yükseltilmiş çerçeve kenarlı madalyondu. Onun yüzeyinde, bir koyun derisi katında bir askerin büstü Ve bir PPŞ-41 alt makineli tüfek taşıyan kürklü başlık vardır. Askerin solunda, başının iki yanında bir savaş gemisinin yarısı gizli görüntüsü oldu.[3] Askeri uçaklar, uçağın alt orta ve alt sağ tarafında, iki tankta üst üste bindirildi. Ön yüzün tüm çevresi boyunca, "Sovyet Transarktik'in Savunması İçin" (Rusça: "ЗА ОБОРОНУ СОВЕТСКОГО ЗАПОЛЯРЬЯ") kabartma kitabesini taşıyan 3mm'lik bir bant bulundu. Alt kısmında çekiç ve orak taşıyan beş sivri yıldız bir şerit uzunluğunda üst üste bindirildi. Tepenin ters tarafında, çekiç ve orakların resim altındaki kabartma görüntüsü, "SOVYET VATANIMIZ İÇİN" (Rusça: "ЗА НАШУ СОВЕТСКУЮ РОДИНУ") üç satırdaki kabartma yazıtı oldu. "Sovyet Transarktik'in Savunmasına göre" Madalyası madalyon süspansiyon halkası üzerinden 24mm genişliğinde zeytin yeşili ipek kumaş, 2mm beyaz kenarlı şeritler ve 1mm beyaz kenar çizgileri olan beyaz 6mm şeritleri ile beş köşeli bir standart Sovyet çerçevesine bir halka tarafından sağlandı.

Onurlananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki kişiler, "Sovyet Transarktik'in Savunmasına göre" madalyanın alıcılarıydı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2016. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]