Sovyet Kara Kuvvetleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sovyet Kara Kuvvetleri
Сухопутные войска
Red Army flag.svg
Etkin 28 Ocak 1918 - 1 Ocak 1993
Ülke  Sovyetler Birliği
Garnizon/Karargâh Moskova
Savaşları Rusya İç Savaşı
Polonya-Sovyet Savaşı
Kış Savaşı
Japon-Sovyet Sınır Savaşları
II. Dünya Savaşı
Macaristan Devrimi
Çin-Sovyet Sınır Çatışması
Prag Baharı
Afganistan Savaşı

Sovyet Kara Kuvvetleri (Rusça: Сухопутные войска CCCP, Suhopútnyje vojská SSSR), Kızıl Ordu'nun kara unsurlarını içermektedir. Daha sonra Sovyetler Birliği Silahlı Kuvvetleri'ne dahil olmuştur. Bolşeviklerin silahlı kuvvetleri olan Kızıl Muhafızların Rus İç Savaşı sırasında yeniden düzenlenmesiyle kurulmuştur.

Personel

Bolşevik otoriteleri bütün Kızıl Ordu birliklerine politik komiser (politruk) adlı görevliler atadılar. Bu görevliler, birlik komutanı Komünist Parti ilkelerine karşı gelirse onların emirlerini engelleme yetkisine sahipti. Bazı zamanlar bu sistem verimsiz emirlere neden olsa da, parti liderlerinin silahlı kuvvetler üzerinde egemen olmasını sağladı, çünkü hala ordu, eski Çarlık döneminin deneyimli subaylarından oluşuyordu. Bu sistem 1925 yılında kaldırıldı, çünkü artık yeterince komünist subay eğitilmişti ve böyle bir emir-engelleme sistemine gerek olmuyordu.[1]

Silah ve ekipmanları

Sovyet T-80 tankı

Sovyetler Birliği'nin silah sanayisi, Stalin'in sanayi programının bir parçası olarak 1920'li ve 30'lu yıllarda gelişemeye başlamıştır.

En çok bilinen Sovyet tankları arasında T-34, T-54, T-55, T-62, T-64, T-72, ve T-80 bulunur. Günümüzde Rusya ve Ukrayna, T-72 ile T-80 modelleri üzerinde çalışmalar yaparak T-90 ve T-84 modellerini geliştirmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasındaki küçük silahlara Mosin-Nagant tüfeği ve PPSh makineli tabancası örnek verilebilir. Ayrıca Mosin-Nagant, dürbün ekletisi takılarak keskin nişancı tüfeği olarak da kullanılmıştır.[2] Soğuk Savaş'ın başlarında, 1950'lerden 1970'lere ana piyade silahı AKM(AK-47'nin bir benzeridir.) idi. Daha sonra bunu AK-74 ile diğer makineli tüfekler izledi.

Askeri Doktrini

Askeri dokrin kelimesinin Sovyetlerdeki anlamı, Birleşik Devletler'deki askeri kullanımdan farklıydı. Sovyetler Birliği Savunma Bakanı Mareşal Andrei Grechko bunu 1975 yılında şöyle tanımlamıştı; 'savaşın doğası ve devamlılığı üzerine taktikler ile ordunun ve ülkenin savaşa hazırlanması, resmi olarak devlet ve silahlı kuvvetler tarafından kabul edilmesi'. Sovyet kuramcılar doktrinin hem politik hem de askeri-teknik yönleri üzerinde dururken, Batılılar bu politik yönleri görmezden gelirlerdi. Fakat Batılı yorumcular, Harriet F. Scott ve William Scott'a göre Sovyet askeri doktrinin politik yanı 'Sovyetlerin uluslararası arenadaki hareketlerinin en iyi tanımıydı.'[3]

Komutası, Servis Kolları ve Servis Birimleri

Diğer ordularda olduğu gibi Sovyet Kara Ordusu'da idari bölümlere(Direktörlükler) ayrılmıştı. Bunlar aşağıdaki gibiydi.

Dipnotlar

  1. ^ Scott and Scott, The Armed Forces of the USSR, Eastview Press, 1979, p.13
  2. ^ http://www.a-izquierdo.com/Armas/Mosin%20Nagant%20Sniper.jpg
  3. ^ Scott and Scott, 1979, p.37,59

Kaynaklar

Dış bağlantılar