Sosisli sandviç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hardal ile süslenmiş bir sosisli sandviç
Türkiye'de bir sosisli sandviç standı
Amsterdam'da bir sosisli sandviç sokak arabası
100px Mayonez, soğan ve salatalık turşusu konulmuş ev yapımı bir sosisli sandviç

Sosisli sandviç (veya İngilizce'den alınma sözcüklerle hot dog ya da hotdog), değişik tariflere göre hazırlanan sosislerin, pişirilip, sıcak şekilde sunulduğu sandviç'e verilen isimdir.

Genellikle sıcak ve yumuşak olarak hazırlanmış sosisler, sosis uzunluğunda - ya da daha kısa - sandviç ekmeklerinin içine konulur. Sosis tad verici garnitürler ve soslar ile zenginleştirilerek yenecek hale gelir.

Sosisli sandviç, lezzetini üzerine eklenen sos ve değişik tadlardan alır ki, bu da yiyecek kişinin tercihine bağlıdır. Bazı yerlerde bolonez sos tercih edilirken bazı ülkelerde ise bol baharatlı soslar tercih edilmektedir.

Geleneksel sosisli sandviç, sığır eti ve/veya domuz etinden üretilmektedir. Ancak Musevi ve İslam inanışına göre domuz eti yemek haram olduğundan bu topluluklarda sadece sığır eti kullanılmaktadır. Diğer sosisler pişirilerek veya pişirilmeyerek satılırken, sosisli sandviç ticari yerlerde her zaman pişirilerek servis edilir. Fazla kaçırılmadığı takdirde sosisli sandviç genelde servis yapılmadan önce ısıtmak için yapılan ek pişirme olmaksızın güvenle yenilebilir. Vejetaryen sosisli sandviç ve sosisler, tamamen et benzeri ürünlerden yapılırlar ve sosisli sandvicin satıldığı ve popüler bir yiyecek olduğu alanlarda vejetaryen sosisli sandviç de genelde bulunur.

Sosisli sandviçe "Frankfurters" veya daha kısa olarak "franks" (Almanya'nın Frankfurt şehrinden bu isim gelir. Burada sosisli sandviçe çok benzer ve orijinalinde yalnızca domuz etinden üretilen sosisler yapılır) ya da "Wieners" veya "Weenies" (Avusturya'nın başkenti Viyana'dan bu isim gelir. Viyana'nın Almanca yazılışı olan "Wien" orijininden bu kelime türemiştir. Orijinal Wieners sığır ve domuz etinin karışımından yapılır.)Avustralya'da "frankfurt" terimi " frankfurter"den daha fazla kullanılır. Küçük frankfurtlara kokteyl frank veya cheerios genellikle kürdana saplanarak partilerde servis edilir. Almanca konuşulan ülkelerde,Avusturya dışında sosisli sandviç sosislerine "Wiener" veya "Wiener Würstchen" denir (würstchen küçük sosis anlamındadır.) İsviçre Almancasında "Wienerli",Avusturya'da ise "Frankfurter Würstchen" kullanılır. Birleşik Krallık'ta "hot dog" bölgesel Büyük Britanya sosisleriyle yapılır. Fakat, bu sosislerle yapılan bazı sandiviçleri frankfurterlerden farklıdırlar. Ayrıca, sosisli sandviç sosislerinin her zaman paketlenmeden önce ön pişirmesi fabrikada yapılması gerekirken, İngiliz bölgesel sosislerde genellikle bu uygulama yapılmaz.

Sosisli sandvicin icadı üzerine hak iddia etmek oldukça zor. Çünkü sosisin yaratılışı, sosisli sandviç sosisinin (veya bir başka sosisin) ekmek üzerine koyuluşu, elle yenen bir çörek ya da sosis-çörek kombinasyonunun “hot dog” olarak adlandırılması üzerine çeşitli hikâyeler öne sürülmüş durumda.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]