İçeriğe atla

Sophia (Birleşik Krallık prensesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prenses Sophia
Sir Thomas Lawrence'ın portresi , 1825
Doğum3 Kasım 1777
Buckingham Sarayı, Londra, Büyük Britanya Krallığı
Ölüm27 Mayıs 1848 (70 yaşında)
Londra, Büyük Britanya Krallığı
Defin6 Haziran 1848
Tam adı
Sophia Matilda Hannover
HanedanHannover hanedanı
BabasıKral III. George’un
AnnesiCharlotte (Mecklenburg-Strelitz)

Birleşik Krallık Prensesi Sophia Matilda (3 Kasım 1777 - 27 Mayıs 1848), Kral III. George’un ve Kraliçe Charlotte'un on ikinci çocuğu ve beşinci kızıydı. Sophia belki de en çok genç bir kadın olarak doğurduğu söylenen gayri meşru bir çocuk ile ilgili söylentilerle tanınır.

Sophia gençliğinde, kızlarını oğullarına tercih eden babasına en yakın çocuktu; ancak o ve kız kardeşleri annelerinden korkarak büyüdüler. Prensesler iyi eğitimliydi ancak katı bir şekilde yetiştirildiler. Kızları için evlilik fikrinden hoşlanmamasına rağmen, Kral George, yaşları geldiklerinde onlara uygun kocalar bulmayı amaçlamıştı. Bununla birlikte, Kral'ın tekrar eden delilik nöbetleri ve Kraliçe'nin kızlarının yanında yaşaması arzusu, taliplerin prenseslerin çoğuna teklif vermesini engelledi. Sonuç olarak, Sophia ve kız kardeşlerinden biri hariç hepsi, annelerinin sık sık "rahibe manastırı" olarak adlandırdıkları kapalı bir çevrede büyüdüler.

Hiç evlenmemiş olmasına rağmen, Sophia'nın babasının maiyetinde bir çalışan olan Thomas Garth'tan hamile kaldığı ve 1800 yazında gayri meşru bir erkek çocuk doğurduğu söylentileri yayıldı. Diğer dedikodular, çocuğun sevilmeyen ağabeyi Cumberland Dükü tarafından edilen tecavüzün ürünü olduğunu söylüyordu. Bazıları Garth'ın çocuğunu doğurduğuna inanırken, diğerleri onlara kraliyet ailesinin siyasi düşmanları tarafından yayılan masallar dediği için tarihçiler bu hikâyelerin geçerliliği konusunda ikiye bölünmüş durumdadır.

Prenses Sophia 1797

Naip Prens'in kız kardeşlerine daha fazla bağımsızlık verme çabaları, Kraliçe Charlotte'un 1818'de ölümüyle birlikte daha da hızlandı. Son yıllarında, Sophia, yeğeni Kent Prensesi Victoria'nın (gelecekteki Kraliçe Victoria) Kensington Sarayı'ndaki evinde yaşıyordu. Orada, bunaklığından ve körlüğünden yararlanan Victoria'nın denetçisi Sir John Conroy'un etkisi altına girdi; Ayrıca, Sophia'nın sözde gayrimeşru oğlunun "zorbacı müstehcenlikleri" ile etkili bir şekilde başa çıkabilme yeteneğinden dolayı Sophia'nın Conroy'a hayranlık duyduğuna dair söylentiler de dolaşıyordu. Prenses 27 Mayıs 1848'de Kensington Sarayı'ndaki Vicarage Place'deki evinde öldü.