Son Umut (film, 2006)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 01.23, 6 Haziran 2016 tarihli sürüm (Taşındı: Kategori:Pinewood filmleri -> Kategori:Pinewood Studios filmleri (Katalitik))
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Son Umut
Children of Men
Yönetmen Alfonso Cuarón
Yapımcı Marc Abraham, Eric Newman, Iain Smith, Hilary Shor, Tony Smith, Thomas A. Bliss, Armyan Bernstein
Hikâye P.D. James
Uyarlama Alfonso Cuarón
Timothy J. Sexton
David Arata
Mark Fergus
Hawk Ostby
Oyuncular Clive Owen
Julianne Moore
Michael Caine
Claire-Hope Ashitey
Pam Ferris
Chiwetel Ejiofor
Müzik John Tavener
Görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki
Kurgu Alfonso Cuarón
Alex Rodríguez
Dağıtıcı Universal Pictures & Strike Entertainment
Cinsi Sinema filmi
Türü Bilim Kurgu, Dram, Macera, Gerilim
Renk Renkli
Yapım yılı 2006
Çıkış tarih(ler)i 22 Eylül 2006
Süre 109 dakika
Ülke İngiltere
ABD
Japonya
Dil İngilizce
Bütçe £37 milyon
Hasılat $69,959,751
Resmî sitesi

Son Umut (Özgün adı: Children of Men), 2006 yılı yapımı, bilim-kurgu temalı, senaryosu P.D. James'in 1992 yılında yayımladığı aynı isimli eserinden uyarlanan sinema filmi.

Konusu

Hikaye 2027 yılında Londra'da başlamaktadır. Theo Faron geleceğin bu dağılmış dünyasında kendi halinde yaşayan bir adamdır. Dünya'da büyük yıkımlar yaşanmış ve en sağlıklı kalmış yer olarak İngiltere göze çarpmaktadır. Bu nedenle ülkeye her yerden ciddi bir mülteci akını olmuştur. Ayrıca kısırlık dünyanın üstüne bir felaket olarak çöreklenmiş ve yaşayan en genç insanların yaşı 18 civarına çıkmıştır.

Theo'nun eski eşi Julian bir gün onunla konuşmak ister. Julian şehirde yer alan terörist örgütlerden birinin başıdır. Amaçları mültecilere yardım gözükmektedir. Theo'dan ellerindeki iki mülteciyi liman şehri Bexhill'e götürmek için izin kağıdı çıkarmada yardımcı olmasını ister. Kuzeni hükümet için çalışan Theo para karşılığı bu işi kabul eder.

İzin kâğıtlarını alıp arabayla yola çıktıkları sırada bir başka çetenin saldırısına uğrarlar ve Julian ölür. Theo diğer mültecilerle birlikte çetenin karargahına gider. Burada mültecilerden Kee'nin hamile olduğunu öğrenir. Bu bir mucizedir ve amacın onu "İnsan projesi" denen bir gruba yetiştirmek olduğu belli olur. Ancak bu arada gece eve gelen kişiler onlara saldıran kişlerdir. Theo konuşmalarını gizlice dinler ve Julian'ın bilerek öldürüldüğünü görür. Kee ve diğer mülteciyi alarak kaçar.

Arkadaşı Jasper'ın evinde saklanır ve dinlenirler ve gidecekleri yol için yardım alırlar. Çete onlar evden ayrılınca Jasper'ın evine ulaşır ve onu da öldürürler. Bexhill'de ki mülteci kampına kadar ulaşırlar. Bu arada doğum gerçekleşir ve bir kız çocuk dünyaya gelir. Onu korumak için bir an önce proje gemisine ulaşmalıdırlar.

Çetenin de Bexhill'e ulaşması ile ordu, çete ve mülteciler arasında şiddetli çarpışmalar başlar. Uzun süren kovalamacalar ve gerilimli kaçışlar sonucu anne ve çocuk gemiye ulaşır ancak Theo ölür.

Oyuncular

Dış bağlantılar

Ödüller
Önce gelen:
Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı
En İyi Bilim Kurgu Filmi Saturn Ödülü
2006
Sonra gelen:
Cloverfield