Son Cadı Avcısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Son Cadı Avcısı
The Last Witch Hunter
Filmin afişi
Yönetmen Breck Eisner
Yapımcı Mark Canton
Bernie Goldmann
Senarist Cory Goodman
Matt Sazama
Burk Sharpless
Oyuncular Vin Diesel
Elijah Wood
Rose Leslie
Ólafur Darri Ólafsson
Julie Engelbrecht
Michael Caine
Müzik Steve Jablonsky
Görüntü yönetmeni Dean Semler
Sanat yönetmeni Tom Reta
Kurgu Chris Lebenzon
Dean Zimmerman
Stüdyo [Summit Entertainment]]
Dağıtıcı Lionsgate
Cinsi Sinema filmi
Çıkış tarih(ler)i 23 Ekim 2015 (2015-10-23)
Süre 106 dakika
Ülke Birleşik Devletler
Dil İngilizce
Bütçe 90 milyon $
Hasılat 124 milyon $

Son Cadı Avcısı (İngilizce: The Last Witch Hunter), Breck Eisner'in yönetmenliğini yaptığı, Matt Sazama ve Burk Sharpless'in senaryosunu yazdığı 2015 ABD yapımı karanlık fantezi aksiyon-gerilim filmi. Filmin başrolünde New York'u tahrip eden bir vebayı durdurması gereken ölümsüz cadı avcısını oynayan Vin Diesel bulunuyor. Film 23 Ekim 2015 tarihinde çıkışını yapmıştır. 

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaulder, Orta Çağda Kraliçe Cadı tarafından ölümsüzlükle lanetlenmiş bir cadı avcısıdır. Kraliçe Cadı, insanlığı yok etmek için Büyük Veba Salgınını başlatmış ve Kaulder'ın ailesini öldürmüş, ancak Kaulder tarafından mağlup edilmiştir. Ölmek üzere olan Kraliçe Cadı, Kaulder'ı ölümsüzlükle lanetler. 800 yıl sonra, Kaulder, Balta ve Haç adlı insanlar ve cadılar arasındaki ateşkesi sürdürmeye çalışan organizasyon için hala cadı avcısı olarak çalışmaktadır, Kaulder'a, ölümsüz olduğu günden beri "Dolan" adlı bir rahip eşlik etmektedir. 36. Dolan görevinden emekli olacaktır ve Kaulder ile çalışacak yeni Dolan'ı seçmiştir. Ancak, aynı uyuduğu sırasında ölür.

Apartmanı inceledikleri sırada, Kaulder ve 37. Dolan büyü izleri bulur ve 36. Dolan'ın bir cadı tarafından öldürüldüğünü anlar. Katil cadının peşindeyken, Kaulder, en son Kraliçe Cadı'yı öldürmeden önce gördüğü kadim karanlık büyünün izlerini bulur. 36. Dolan'ın geride bıraktığı ipuçlarını kullanan Kaulder, "Ölümünü hatırlamak için" Chloe'nin işlettiği bara hafıza büyüsü satın almaya gider. Hafızasını yaşama süreci devam ederken, 36. Dolan'ı öldüren ve Belial olarak tanınan Baltasar Ketola bara saldırır. Kaulder'a saldırdıktan sonra mekanı yakıp yıkar, aynı gece Chloe'ye evinde saldırır fakat Kaulder onu kurtarır. Chloe'nin arkadaşı Miranda Belial tarafından öldürüldükten sonra, Chloe Kaulder'a Belial'ı öldürmek için yardım etmeyi kabul eder.

Başka bir hafıza büyüsü yapmak için gerekli malzemeleri elde etmek üzere, Danique adlı kadim ve güçlü bir cadıyı ziyaret ederler. Ancak, Danique Kaulder'a ilaç verir ve onu sonsuz rüyaya sokar, ve sonsuza dek onu kilitlemeye çalışır. Chloe, Kaulder'ın zihnine girmeyi başarır ve Kaulder'ı büyünün etkisinden çıkmaya ikna eder, ikisi birlikte kaçarlar. Chloe rüyalara girme yeteneğini kullanarak, Kaulder'ın zihnine girer ve Kaulder'a ölüm hatırasına kadar eşlik eder. Burada, Kaulder Kraliçe Cadı'nın kalbinin atmayı hiç kesmediğini fark eder, Kaulder'ın ölümsüzlüğü Kraliçe Cadı'nın kalbine bağlıdır ve kalp var olduğu sürece de ölmeyecektir. 36. Dolan ise kalbin saklı olduğu yeri bildiği için saldırıya uğramıştır.

Kaulder, Chloe ve 37. Dolan'ın geride bırakıp Belial ve Kraliçe Cadı ile yüzleşmeye gider. Belail'ı öldürmesine rağmen, Cadı Kraliçe, başka bir cadı olan Max Schlesinger adlı kör tacirin fedakarlığıyla dünyaya geri döner, Kaulder'ın ölümsüzlüğünü çalar ve ona ölümsüzlüğü sadece gelecekte geri almak için verdiğini açıklar. Kaulder'ın dairesindeki 36. Dolan iyileşmektedir, aslında ölmemiştir ve Belial öldüğünde kendisine yapılan büyü bozulmuştur. Kaulder'ı yeniden savaşmaya teşvik eder.

Kaulder, Chloe ve 37. Dolan, Cadı Hapishanesinin bulunduğu kiliseye giderler ki Caduı Kraliçe buradaki mahkûmları kullanarak yeni bir veba laneti yaratmayı planlamaktadır. Rüyalara girme yeteneğini kullanaran Chloe, mahkûmlardan birinin zihnine girer ve orada onu öldürür, aynı zamanda gerçek dünyada da öldürür, böylece Kraliçe ile mahkûmlar arasındaki bağlantıyı keser. Kaulder, Cadı Kraliçe'ye karşı savaşır, öldürmeye çok yaklaşmıştır ki cadı olan anne babasını öldüren Kaulder'a karşı kin besleyen 37. Dolan hain olarak ortaya çıkar. Cadı Kraliçe Chloe'yi mahkûmlarla arasındaki bağlantıyı sağlamak üzere kullanır, veba tekrar oluşmaya başlar. Ayrıca dikkatini tekrar Kaulder'a vermeden önce büyü gücü olmadığından ötürü 37. Dolan'ı öldürür.

Ölen eşi ve çocuğunun görüntüleriyle irade kazanan Kaulder, kılıcını Cadı Kraliçe'ye fırlatır ve bedeni çürür. Kaulder Cadı Kraliçe'nin kalbini yok etmek üzereyken, Chloe onu durdurur, onu kendisinin ve dünyanın ona ihtiyacı olacağına ikna eder.

Cadı Kraliçe yenildikten sonra, 36. Dolan emekliliğini geciktirmeyi ve Kaulder'ın yanında kalmayı kabul eder. Chloe ile de birlikte üçü, daha önce adına çalıştığı organizasyondan bağımsız bir takım kurarlar. Film, Kaulder'ın dairesindeki silah bölmesindeki Cadı Kraliçe'nin kalp atışı ve soluk sesi ile son bulur.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin New York galası 13 Kasım 2015'te Loews Lincoln Meydanı'nda yapıldı.

Son Cadı Avcısı filminin planlama aşamasında olduğu 2012'de duyurulmuştu ve başlangıçta filmin yönetmeni Timur Bekmambetov idi. Film Cory Goodman'ın yazdığı senaryo üzerinden çekilecekti. Goodman Vin Diesel ile görüşme yaptıklarında, Dungeons & Dragons'da ki cadı avcısı karakterinden etkilendiğini belirtmişti. Bekmambetov'un yerine sonradan Breck Eisner geçti ve Goodman'ın senaryosu Melisa Wallack yeninden senaryo üzerinde çalışmadan önce D.W. Harper tarafından yeniden yazıldı. Vin Diesel'in başrolde olacağı açıklandı. Filmin yapımı için Pensilvanya'dan bir film kredisi başvurusunda bulunuldu ve 14 milyon $ kredi verildi. Şubat 2014'te, Vin Diesel Facebook sayfasından filmin konsept çalışmalarından birini yayınlandı ve Lionsgate CEOsu Jon Feitheirmer filmin başarılı olması halinde seriye dönüşebileceğini açıkladı. Mart 2014'te Lakeshore Entertainment, Lionsgate ile filmin finansörü olduğunu duyurdu ancak projeden sessizce ayrıldı. Temmuz 2014'te Rose Leslie'nin filmde yer alacağı, Ağustos'ta ise Elijah Wood, Michael Caine, and Ólafur Darri Ólafsson'un yer alacağı açıklandı. 


Son Cadı Avcısı'nın fotoğraf çekimleri Paul Walker'ın ölümü sonrası Hızlı ve Öfkeli 7'nin çekimlerinden ötürü ertelendi. Lionsgate resmi olarak Temmuz 2014'te Pittsburg'da çekimlere başladı. Çekimler 5 Aralığa kadar sürdü.

Devamı[değiştir | kaynağı değiştir]

17 Haziran 2015'te Diesel, Facebook sayfasından isimsiz bir devam filminin planlama aşamasında olduğunu açıkladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]