Sometimes I Feel Like a Motherless Child

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Original score of "Motherless Child" by William E. Barton, D.D., 1899.

"Sometimes I Feel Like a Motherless Child" (ya da basitçe "Motherless Child") geleneksel Negro spiritüeli.

Şarkı ABD'de kölelik döneminde yaygın olarak kölelerin çocuklarının ebeveynlerinden alınarak satıldığı zamana dayandığı bilinmektedir. Şarkının ile performansı Fisk Jubilee Singers'e dayanır.[1][2] pek çok geleneksel şarkı gibi bu şarkınında birçok versiyonu bulunmaktadır. Anan babasından koparılmış bir çocuğun umutsuzluğu tarif eder gibi açıkça acı ve çaresizliği ifade eder. Bir yorumunda, şarkıda sürekli tekrarlanan sometimes (bazen) kelimesi umutsuzluğun ölçüsünü bildirir, en azından "sometimes" I do not feel like a motherless child (bazen öksüz bir çocuk gibi hissetmiyorum) gibi anlaşılabilir.

Koro düzenlemeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanınmış versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Blue Gene" Tyranny, "Sometimes I Feel Like a Motherless Child" article, Allmusic
  2. ^ Barton, Hymns of the Slave and the Freedman, p.17 ("Not very long ago I attended a concert given by a troupe of jubilee singers, whose leader was a member of the original Fisk company. Toward the end of the programme he announced that a recently arrived singer in his troupe from Mississippi had brought a song that her grandparents sang in slave times, which he counted the saddest and most beautiful of song of slavery. It was a mutilated version of Aunt Dinah's song ['Motherless Child' or 'I feel like I'd never been borned.']")
  3. ^ Jocelyn Vena, "'Hope For Haiti Now' Telethon Airs Tonight At 8 P.M.: George Clooney, Wyclef Jean and Hollywood's biggest names help raise money for earthquake relief." MTV News, January 22, 2010, found at MTV News. Accessed January 22, 2010.

Bibliyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Barton, William E., D.D. "Hymns of the Slave and the Freedman" from Old Plantation Hymns with Historical and Descriptive Notes. Lamson, Woolffe and Company, 1899.
  • Floyd, Samuel A., Jr. The Power of Black Music: Interpreting Its History from Africa to the United States. Oxford University Press, 1995. ISBN 0-19-508235-4

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]