Solomon Bandaranaike

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Solomon Bandaranaike
Sri Lanka Başbakanı
Görev süresi
1956-1959
Yerine geldiği John Kotelawala
Yerine gelen Wijeyananda Dahanayake
Kişisel bilgiler
Doğum 8 Ocak 1899
Ölüm 26 Eylül 1959 (60 yaşında)
Colombo, Seylan (bugün Sri Lanka)
Partisi Sri Lanka Özgürlük Partisi
Evlilik(ler) Sirimavo Bandaranaike
Mesleği siyasetçi, avukat
Dini Theravada Budizmi

Solomon West Ridgeway Dias Bandaranaike yaygın olarak S.W.R.D. Bandaranaike (Seylanca: සොලමන් වෙස්ට් රිජ්වේ ඩයස් බණ්ඩාරනායක, Tamilce: சாலமன் வெஸ்ட் ரிச்சர்ட் டயஸ் பண்டாரநாயக்கா, d. 8 Ocak 1899 - ö. 26 Eylül 1959, Colombo, Seylan), 1956'dan 1959'a kadar Seylan (1972'den sonra Sri Lanka) başbakanı.

Oxford'da eğitim gören Bandaranaike 1925'te baroya kabul edildi. Seylan'a döndükten sonra siyasete atıldı. Siyasi kariyeri için Hıristiyan dinini terkederek Budizm'i kabul etti.[1] 1931'de, yeni kurulan yasama meclisi Devlet Konseyi'ne seçildi. 1947'de, bağımsızlığın ilanı sırasında iktidardaki Birleşik Ulusal Parti'nin (UNP) önde gelen bir üyesi olarak, yeni oluşturulan Temsilciler Meclisi'ne seçildi; ardından sağlık ve yerel yönetim bakanlığına atandı.

1951'de hükümetten ve Batı yanlısı bir politika izleyen partisinden istifa etti; milliyetçi Sri Lanka (Kutsal Seylan) Özgürlük Partisi'ni (SLFP) kurdu. 1952'de yeniden parlamentoya seçildi ve muhalefet lideri oldu. Dört yıl sonra, milliyetçi-sosyalist dört partinin birliğinden oluşan Birleşik Halk Cephesi'ni (Mahajana Eksath Peramuna-MEP) kurarak seçimlerde ezici bir çoğunluk elde etti. 13 Nisan 1956'da başbakanlığa atandı.

Ülke içinde koyu milliyetçi bir tutum izleyen cephe, dış politikada tarafsızlıktan yanaydı. Bir dostluk antlaşmasının imzalanması üzerine Britanya adadaki üslerini boşalttı. Seylan, komünist ülkelerle de diplomatik ilişkiler kurdu.

Halkın çoğunluğunun kullandığı Seylan dili, ülkenin resmi dili olarak İngilizcenin yerini aldı; gene çoğunluk dini olan Budizme, devlet işlerinde önemli bir ağırlık kazandırıldı. Bütün adalılara Tamil dili yerine Seylan dilini ulusal dil olarak kabul ettirmek istemesi ülkede ayaklanmalara, MEP içinde de bölünmeye yol açtı.

Bandaranaike, çoğunluğunu yitirmesine karşın, iktidarda kalmayı denediyse de, Talduwe Somarama adlı muhalif bir Budist rahibin 25 Eylül 1959'da düzenlediği suikast sonucunda 26 Eylül'de öldü. 1960 seçimleriyle, Bandaranaike'nin dul eşi Sirimavo Bandaranaike başbakan oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]