Solanum centrale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Solanum centrale
Solanum centrale.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Domain: Eukaryota
Âlem: Plantae
Klad: Tracheophytes
Klad: Angiosperms
Klad: Eudicots
Klad: Asterids
Takım: Solanales
Familya: Solanaceae
Cins: Solanum
Tür:
S. centrale
Binomial ad
Solanum centrale

Solanum centrale, kutjera, veya Avustralya çöl kuru üzümü, Avustralya daha kurak bölgelerine özgüdür. Diğer "çalı domatesleri" gibi, Orta Avustralya ve Aborijin grupları tarafından binlerce yıldır bir besin kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Solanum centrale ilk olarak 1934 yılında JM Black tarafından tanımlanmıştır.

Solanum cinsinin birçok bitkisi gibi, çöl üzümü de küçük bir çalıdır ve dikenlidir. Yangından veya iyi yağmurlardan bir yıl sonra verimli bir şekilde meyve veren hızlı büyüyen bir çalıdır. Kuraklık yıllarının ardından yıllarca kök stoğu olarak uykuda kaldıktan sonra da büyüyebilir. C vitamini açısından zengin meyveler 1–3 cm çapında ve tamamen olgunlaştığında sarı renklidir. Çalıda kururlar ve kuru üzüm gibi görünürler. Bu meyvelerin güçlü, keskin bir tamarillo ve karamel tadı vardır, bu da onları soslarda ve çeşnilerde kullanım için popüler kılar. Öğütülmüş ürün ("kutjera tozu" olarak satılır) ekmek karışımlarına, salatalara, soslara, peynirli yemeklere, Hint turşusuna, yahnilere veya tereyağına karıştırılarak kolaylıkla ilave edilerek, bütün veya öğütülmüş olarak elde edilebilirler.

Diğer bazı isimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dil İsim
Alyawarr Akatjurra
Arrernte Merne akatyerre
İngilizce Çalı kuru üzümü, çalı domatesi, çalı sultanı
Pitjantjatjara Kampurarpa

Yetiştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Vahşi doğada sadece iki ay meyve verirler. Bu günlerde, merkezi Avustralya çöllerinde Aborijin toplulukları tarafından ticari olarak yetiştiriliyorlar. Sulamayı kullanarak meyve mevsimini sekiz aya çıkardılar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]