Sogutcuk, Alpu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sogutcuk
—  Mahalle  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Alpu
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 165
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu
Posta kodu 26850
İnternet sitesi: [2]

Sogutcuk, Eskişehir ilinin Alpu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını bölgede yetişen bol miktardaki söğüt ağaçlarından almaktadır.Mahallenin kuruluşu 1880'li yıllarda Balkanlar'dan göç eden Muhacirler tarafından kurulmuştur. Yerleşim bölgesi çok eski uygarlıklara kadar uzanmaktadır.Köy halkının büyük bölümü balkan göçmenlerinden oluşmaktadır.Osmanlı Rus savaşları sırasında şimdiki Bulgaristan sınarları içinde yer alan deli orman bölgesinden göç etmişlerdir.Eski dönemlerde köy halkından savaşlara katılmış birçok savaş gazileri vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek ve görenekleri aynen balkan havasını yansıtmakta ve halk bunları büyük bir özveriyle korumaktadır. Mahallenin yemeklerinde özellikle hamur işleriyle ünlüdür bunlardan bazıları hamur ve kaymakla yapılan böreklerdir.Ayrıca pancardan yapılan pekmezde köy halkının kendıne özgü ayrı bir lezzeti vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir iline 56 km, Alpu ilçesine 16 km uzaklıktadır. Coğrafi yapısı Sümdiken Dağlarının eteklerinde yer almakta genelleme yapılırsı düz bir ovadır.Bundan dolayı mahallenin büyük bölümü çiftçiliğe elverişlidir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy iklimi kışları itibarıyla sert geçmektedir.Özellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde bol yağış almaktadır.Koridoru anımsatan bir yapısından dolayı özellikle poyraz rüzgarları çok şiddetlidir.Yazları ise son derece kurak bir iklime sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009 129
2000 165
1997 192

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ekonomisi tarıma dayalıdır.Bundaki başlıca etkende mahalledeki verimli topraklardır.Arpa,buğday,çavdar,şeker pancarı,kimyon,yulaf ve baklagiller yetişebilmektedir.Bir başka gelir kaynağı ise hayvancılıktır.Büyük ve küçük baş hayvancılığı yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallede içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]