Soest, Almanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Soest
Şehir
Soest
Almanya üzerinde Soest
Soest
Soest
EyaletKuzey Ren-Vestfalya
RegierungsbezirkRegierungsbezirk Arnsberg
İdare
 • OberbürgermeisterEckhard Ruthemeyer (CDU)
Yüzölçümü
 • Toplam85.81 km²
Rakım90 m
Nüfus
 (31 Aralık 2015)
 • Toplam47.974
 • Yoğunluk559/km²
Alan kodu02921
Plaka koduSO, LP
Resmî site
www.soest.de

Soest Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan Regierungsbezirk Arnsberg şehrine ait bir ilçe. Soest ilçesininin nüfusu 2011 yılına göre 48.543 kişidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Soest kenti konum olarak Almanya'nın batısında yer almaktadır. Şehrin sınırı Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı Regierungsbezirk Arnsberg kentinin içindedir. Nüfusu 48.543 kişidir ve 30 bin nüfusun üzerinde olan çekirdek kentlerden birisi olarak sayılmaktadır. Soest Hellweg şehrine 23 kilometre Lipstadt ve Dortmund kentlerine 50 kilometre uzaklıktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Soest (Latince; Susatum) 1000 seneyi aşkın tarihiyle Orta Çag Avrupa'sında ki en önemli Hanse şehirleri arasındadır.

Yakınında bulunan Dortmund, Unna, Werl ve Erwitte şehirleriyle beraber bölgede bulunan en eski yerleşim yerlerinden birisidir Soest. Bunu hem yakınında bulunan Ardey Sıradağları'nın ve tepeciklerden oluşan Haarstrang'ın kuzeyinde bulunan doğal kaynaklarına, hem de bölgedeki en eski ticaret yollarından birisi olarak bilinen Hellweg üzerindeki mevcudiyetine borçludur. Diğer yandan Soest toprakları, sahip olduğu kuru iklimin yanıbaşında çevresinde barındırdığı mevcut su kaynaklarıyla, tarıma elverişliliği bakımından bereketli olması yönüyle de tarih boyunca yerleşim alanı olarak mevcudiyetini sürdürmüştür.

Yakın çevresinde bulunan tuzlu su kaynakları, Soest'in henüz Orta Çağ'da tuz üretimine bağlı ekonomik bir gelire sahip olmasını sağlamıştır. Tuz üretiminin yanı sıra son yüzyıllarda kurulup geliştirilen demir yolları da Soest şehrinin gelişip kalkınmasındaki ana etkenlerden birisidir. Ticaret yolları vesilesiyle Soest, bugünkü Rusya toprakları içerisinde bulunan Nowgorod (Naugarden) şehrine kadar uzanan ticari bir bağa çok erken dönemlerden itibaren sahip olmuştur.

Soest şehrinin tarihine dair kayda değer en önemli özellik ise şehrin henüz Orta Çağ devrinde, Soest Şehir Anayasası (Soester Stadtrecht) olarak bilinen hukuksal kurallara sahip olmasıdır. Bu ilkel anayasa, aynı zamanda Almanca konuşulan tüm topraklardaki tarihi olarak kayda geçmiş ilk şehir anayasası hüviyetindedir. O devir itibarıyla hayvan derileri ve kısmen de kağıt üzerine yazılı halde nesilden nesile aktarılan Soest Şehir Anayasası, şehrin yakınında bulunan yerleşim yerleri (örnegin Korbach şehri) başta olmak üzere birçok şehir tarafından kendi hukuksal kurallarını belirlemede örnek model olarak esas alınmıştır. O zamanki Soest tüccarları, ticaret yolları üzerinde olması itibarıyla kurulmasında da katkıda bulundukları Lübeck sehrine aynı anayasa kurallarının hakim olmasına vesile olmuşlar, böylelikle Soest Şehir Anayasası, Baltık Denizi bölgesinde bulunan yerleşim yerlerinde hukuksal kuralların oluşum sürecine de etki etmiştir. Hakeza yakın ve uzak yerleşim yerlerindeki hukuksal kurallarının oluşmasında da etkili olmuştur. Lübeck şehrinde olduğu gibi, zamanla esası Soest Şehir Anayasası'na dayanmakla beraber, örnek alındığı yerlerdeki sosyopolitik şartlara göre bünyesine yeni kanunlar eklenmiş, farklılık arzeden versiyonları da türemiştir.

Soest şehri, 1252 senesinde Alman Kral Wilhelm von Holland tarafından fethedilmiş ve onun himayesinde bulunan topraklarla beraber hem muhafazası, hem de ticari haklar itibarıyla geniş imkanlara sahip olması sağlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

https://www.soest.de/ 26 Aralık 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]