Soğutucu (Bilgisayar)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kişisel bir bilgisayarın işlemcisindeki fanlı bir soğutucu. Sağda, anakartın başka bir entegre devresini soğutan küçük bir soğutucu daha var.
Bir dizüstü bilgisayarda bulunan tipik soğutucu-fan kombinasyonu. Bir çalışma sıvısı içeren ısı boruları CPU ve GPU ile doğrudan temas kurarak ısıyı uzaklaştırır ve soğutma fanının egzoz portuna monte edilmiş kanatçık yığınına aktarır. Kanatlı yığın, ısı borusu / boruları içindeki çalışma akışkanından ısı enerjisini ölü durumda ortam havasına aktaran bir akışkan-akışkan ısı değiştirici görevi görür.

Soğutucu, elektronik veya mekanik bir cihaz tarafından üretilip bir akışkan ortama verilen ısıyı, cihazdan uzağa dağıtan pasif bir ısı değiştiricidir[1]. Böylece cihazın sıcaklığının düzenlenmesini sağlar. Bilgisayarlarda soğutucular CPU'ları, GPU'ları, bazı çipleri ve RAM modüllerini soğutmak için kullanılır. Soğutucular, güç transistörleri, optoelektronikler (örneğin lazer ve LED lambalar) gibi kendi ısı yayma kabiliyeti, sıcaklığını düzenlemek için yetersiz olan yüksek güçlü yarı iletken cihazlarla birlikte kullanılır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "definition of heatsink". 12 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "heat sinks, functions, types and more". 12 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.