Soğuksu Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
01.42, 25 Kasım 2016 tarihinde II. Niveles (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17858038 numaralı sürüm (→‎top: düzenleme, yazış şekli: yada → ya da AWB ile)
Soğuksu Millî Parkı
yes
Tür Millî Park
Konum Kızılcahamam , Ankara
Koordinatlar 40°27'14.87K 32°37'20.34D
Yüzölçümü 1.187 Ha.
Açılış 1959
Durum Faaliyette

Soğuksu Millî Parkı, 1959 yılında Millî Park olarak tesis edilmiştir. Ankara'ya yakın olması hem avantaj hem dezavantaj teşkil etmektedir. Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır ve Ankara merkezine 80 kilometre uzaklıktadır.

Arazisi volkanik bir sahadır. Bu nedenle içerisinde bol miktarda sıcak ve soğuk su kaynakları bulunmaktadır ve bunlar kaplıca turizmi açısından da kullanılmaktadır. En yüksek noktası ise 1789 rakımlı Arhul Tepesi'dir. Sarıçam ağırlıklı (%65) orman yapısı içerisinde Karaçam (%24), Köknar (%6) ve Meşe (%5) de bulunmaktadır. Milli Park alanının 800 hektarı ormanlık saha, 250 hektarı ise açıklık olarak bulunmaktadır. Sahanın 1/3'ü kullanma, 2/3'ü ise koruma sahası olarak düzenlenmiştir. -

Park içerisinde 16 kilometrelik çevre yolu, idare binası, misafirhane, gazino, memba suyu işletmesi, turistik otel gibi mekanlar da yer almaktadır.

Özellikle Ankara'da faaliyet gösteren izci gruplarının tercih ettiği bir kamp alanıdır. Milli Park içerisinde çadırlı geceleme yapmak için Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan izin almak gerekebilmektedir. Güvenlik görevlileri, orman yangını ihtimalinin düşük olduğu ve az ziyaretçinin geldiği kış aylarında izin almadan geceleme yapmanızı dikkate almayabilir.

FAUNA

Soğuksu Milli Parkı faunası kuşlar, memeliler ve sürüngenler olarak sınıflandırılır. Ayı, yaban domuzu, tilki, kurt, sincap, tavşan gibi memelilere sıkça rastlanmakla beraber 160 civarı kuşa da ev sahipliği yapmaktadır. Bu kuşlardan en önemlisi  eski dünya akbabalarından, koruma altındaki kara akbabadır.

FLORA

Hakim ağaç türünü karaçam, sarıçam, göknar, gürgen oluşturur. Bölgede hakim olan vejetasyon tipleri ve bunların fizyonomik görünümleri bölge vejetasyonunun İç Anadolu'dan çok Karadeniz vejetasyonuna benzediğini göstermektedir.

EKOSİSTEM

Orman, step, çayır ve dere ekosistemi olmak üzere 4 ekosistem tipi sayılabilir. Step ekosistemi orman açıklıklarında, çayır ekosistemi eğilimi olmayan yaz aylarında suyu çekilen çok nemli alanlarda yayılış göstermektedir. Dere ekosistemi ise yazları suları çok azalan ya da kuruyan Batılganın Dere ve Küçük Soğuksu Deresinde eğimsiz düz alanlarda bulunur.

Kaynakça

* http://www.milliparklar.gov.tr/mp/soguksu/index.htm