Snapple

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Snapple
Snapple logo.png
Kuruluş 1972 (46 yıl önce) (1972)
Konum Long Island
Alan İçecek
Sahibi Keurig Dr Pepper
Ana sayfa snapple.com

Snapple Dr Pepper Snapple Group, daha sonra Keurig Dr Pepper'ın sahibi olduğu ve Plano, Teksas merkezli bir çay ve meyve suyu içeceği markasıdır. Aslen Katkısız Gıda Ürünleri olarak bilinen şirket (ve marka) 1972'de kuruldu. Marka, televizyon şovları dahil olmak üzere çeşitli pop-kültür referansları nedeniyle ün kazandı. Bu özel elma suyu ürününün orijinal adı olan "Snapple", "snappy" (çabuk) ve "apple" (elma) kelimelerinin türetildiği bir birleşik sözcük idi. Günümüzde, birçok farklı Snapple türü vardır: Çay (Orijinal ve diyetle birlikte çok çeşitli tatlar), meyve suyu içecekler, limonata ve şişelenmiş su. Snapple ayrıca bir alüminyum kutu şeklinde şişelenir.[1]

Snapple, NBC şovunun 7. sezonundan 9. sezonuna kadar Amerikan Got Talent'in resmi içecek sponsoruydu.

Markalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Snapple, 1972 Valley Stream, Long Island, New York'ta Leonard Marsh, Hyman Golden ve Arnold Greenberg tarafından kurulmuştur.[2] Amerikalı bir işadamı, finansör ve Thomas H. Lee Partners'ın (THL) yatırımcısı olan Thomas H. Lee, açıklanmayan koşullarda 1992'de Snapple İçeceklerini satın aldı. Snapple'ın üç kurucusu Leonard Marsh, Hyman Golden ve Arnold Greenberg, yeni şirketin üçte birine sahip olacaklarını ve yönetiminde yer alacaklarını söyledi.[3] New York’un danışmanı olan Beverage Marketing Corporation’ın başkan yardımcısı Hellen Berry, bir yıldan fazla bir süredir satılık olan ve 1991’de 100 milyon dolarlık satış yapan Snapple’in 140 milyon dolara satıldığını tahmin etti. Lee, Snapple Beverages'ı halka açık tuttu ve 1994 yılında, orijinal iktisaptan iki yıl sonra, şirketi Quaker Oats'a 1,7 milyar dolara sattı. Lee'nin satıştan kendisi ve yatırımcıları için 900 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyordu.[4] Quaker Oats Company, Snapple'ı 1994 yılında 1,7 milyar dolar karşılığında satın aldı. Şirket problemlerle karşılaştı ve 1997'de 300 milyon dolara Triarc'a sattı. Triarc Eylül 2000'de onu Cadbury Schweppes'e 1.45 milyar dolara sattı.[5] Mayıs 2008'de mevcut sahiplerine devredildi.

Mayıs 2009'dan başlayarak Snapple, yüksek fruktozlu mısır şurubu değil şekerle yapıldı. Bununla birlikte, bazı bölgelerde eski formül hala mağazalarda satılmaktadır, ancak bu giderek daha nadir hale gelmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]