Smile (İngiliz müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sonradan Queen grubunun gitaristliğini yapan Brian May.

1968'de Londra'da kurulan, Queen'in öncüsü grup. Daha sonra Queen'de gitarist olacak Brian May ve baterist olacak Roger Taylor yanı sıra bas gitar ve vokalde Tim Staffell'den oluşan grup az sayıda parça kaydedip 1970 yılında dağıldı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Londra'daki Imperial College'de öğrenci olan Brian May, 1968 yılında "1984" adlı grubunun ardından arkadaşı Tim Staffell'le birlikte yeni bir grup kurmaya karar verdi. Okulun ilan panosuna "Ginger Baker tipi baterist aranıyor" şeklinde bir ilan asan ekibe diş hekimliği okuyan Roger Taylor'ın da katılmasıyla "Smile" kuruldu. Çeşitli konserlerle adını duyuran grubu yakından takip edenler arasında Staffell'in okuldan arkadaşı olan, daha sonra May ve Taylor'la da tanışan Freddie Mercury de vardı.

Haziran 1969'da Mercury Records'la üç parçalık bir kayıt için anlaşma yapan grup "Earth" (Staffell), "Step on Me" (May), "Doing All Right" (May/Staffell) şarkılarını kaydetti. Piyasaya sürülmeyen bu kayıtlara rağmen aynı yılın Eylül ayında üç parça için daha sözleşme yapıldı: "April Lady" (Stanley Lucas), "Blag" (May), "Polar Bear" (May). Bu kayıtlar da yayımlanmadı.

Grupla istediği çıkışı yakalayamadığını düşünen Tim Staffell 1970 yılında "Humpy Bong" adlı bir gruba geçerek Smile'dan ayrıldı. O dönemde grubu yakından takip eden ve potansiyeli fark eden Mercury bu ayrılığın hemen ardından May ve Taylor'a yeni bir grup oluşturma önerisinde bulundu. Böylece Queen'in temelleri atılmış oldu.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Smile'ın 1969'da yaptığı kayıtlar o dönem yayımlanmasa da daha sonra 1982'de "Gettin' Smile" adıyla LP formatında Japonya'da, 1997'de "Ghost of a Smile" adıyla CD formatında Hollanda'da yayımlandı.