İçeriğe atla

Slovak Halk Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Slovak Halk Partisi
Hlinkova slovenská ľudová strana
KurucuAndrej Hlinka
Slogan(lar)Slovensko Slovákom (Slovakya Slovaklara aittir)
Kuruluş tarihi29 Eylül 1913
Kapanış tarihiMayıs 1945
MerkezBratislava
Gazete(ler)Slovák (1919-45) Slovenská pravda (1936–45)
Gençlik koluHlinka Gençliği
ÜyelikSabit 36.000
İdeoloji
Siyasi pozisyonAşırı Sağ
DiniKatolik
Resmî renkler  Beyaz   Mavi   Kırmızı
Parti bayrağı

Slovak Halk Partisi (Slovakça:Hlinkova slovenská ľudová strana) Hlinka Partisi olarak da bilinir. Parti aşırı sağcı, Klerikal faşist, Katolik dincisi bir partiydi.

Parti Slovakya'nın hala Avusturya-Macaristan'ın bir parçası olduğu ve demokratik özgürlükler için savaştığı bir zamanda ortaya çıktı, Slovakya'nın bağımsızlığı ve liberalizmin etkisine karşı. Çekoslovakya'nın kurulmasının ardından parti muhafazakar çizgisini korudu, parti ''Çekoslovak'' terimine karşıydı ve Slovakya için özerklik talep ediyordu. 1930'ların ikinci yarısında, Avrupa'da totaliter rejimlerin yükselişi ve partinin uzun vadeli siyasi hedeflere ulaşamaması, partinin demokratik prosedürlere olan inancını kaybetmesine neden oldu ve partinin faşizm gibi daha radikal ve aşırıcı ideolojilere yönelmesi başladı.

Kasım 1938'de diğer partilerle birleştikten sonra, Hlinka'nın Slovak Halk Partisi - Slovak Ulusal Birlik Partisi kuruldu ve Slovakya'nın en güçlü partisi oldu. Devletin Totaliter bir vizyonu benimsemesinin yanı sıra, parti içinde birçok Nazi iş birlikçisi vardı. Nazi iş birlikçileri 1940-1942 yılları arasında Slovakya politikasında egemen oldu. Partinin başkanları Slovak rahip Andrej Hlinka (1913–38) ve sonradan Jozef Tiso (1939–45).