Slack

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Slack
Slack logosu
Geliştirici(ler)Stewart Butterfield, Eric Costello, Cal Henderson, Serguei Mourachov
İlk yayınlanmaAğustos 2013
Geliştirme durumuAktif
PlatformWeb, Mobil
Resmî sitesislack.com

Slack, bulut tabanlı bir ekip iş birliği uygulamasıdır. Kanadalı geliştirici Stewart Butterfield tarafından kurulmuştur. İsmi İngilizce "Searchable Log of All Conversation and Knowledge" ibaresinin baş harflerinden türetilmiştir.

Tarihsel olarak bakıldığında IRC'nin işleyiş mantığına benzer bir yapıda çalışır. Kullanıcılar kendi ekipleri içerisinde dilediği isimle ve miktarda sohbet odaları veya kanalları açabilir. Slack içerisindeki tüm içerikler, dosyalar, konuşmalar ve kişiler aranabilir. Çok sayıda üçüncü taraf hizmet ile entegre olur; Google Drive, Trello, Dropbox, Box, GitHub gibi entegrasyonları destekler.

Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki versiyon ile kullanılabilir. Ücretsiz versiyonda mesaj sınırlaması gibi kısıtlamalar mevcuttur.[1] Web ortamında kullanılabildiği gibi IOS ve Android tabanlı cihazlarda da kullanılabilir.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Slack Agustos 2013'te piyasaya sürüldü. 18 Ocak 2015'te ses ve video paylaşımı konusunda uzman olan ScreenHero şirketini satin aldığını duyurdu.

Mart 2015'te, Şubat 2015 içinde 4 gün boyunca saldırıya uğradığını duyurdu ve bazı kullanıcı bilgilerinin tehlike altında olduğunu söyledi. Veriler, e-posta adreslerini, kullanıcı adlarını, şifreli şifreleri ve bazı durumlarda kullanıcıların hesaplarıyla ilişkilendirdikleri telefon numaralarını ve Skype kimliklerini içeriyordu. Slack saldırılara cevap olarak iki aşamalı kimlik doğrulama mekanizmasını kullanıma aldı.

Slack önceleri (IRC) Internet Relay Chat ve XMPP mesajlaşma protokolü ile uyumluydu fakat şirket 2018 yılının Mart ayında ilgili uyumlulukların desteklenmesine son verdi. 2018 yılının Ağustos ayında, Slack Atlassian şirketinin HipChat ve Stride araçlarının fikri mülkiyetlerini satın aldı. 19 Ocak 2019'da yeni şirket logosunu duyurdu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fiyatlandırma rehberi, Slack 11 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Erişim tarihi: 24.02.2017
  2. ^ Ürün özellikleri, Slack 8 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Erişim tarihi: 24.02.2017