Skyline manzaralı karayolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Skyline Manzaralı Karayolu sonbaharda

Skyline Karayolu ABD Ulusal Park Hizmeti'nin işlettiği Shenandoah Ulusal Parkı'nin tüm uzunluk ekseni takiben Blue Ridge Dağları sırtlarını takip eden 169 km uzunlukta bir manzaralı tek-şeritli karayoludur.

Bu yol Apalaș Dağları'nın bir parçası olan "Blue Ridge Dağları" tepelerinin doruklarından geçip vadilerin manzaralarını kolayca görülmesini sağlayan özel olarak sırf bu ulusal park için 1931'de başlanıp 1939'da açılmış olan bir karayoludur. Bu karayolu projesi ABD'de 1929 başlayıp ve 1930'lu yıllarda devam eden Büyük Buhran içinde işsizlere anlamlı olan iş sağlamak için tasarlanmış ve "Çalışma Projeleri İdaresi (Work Projects Administration WPA)" tarafından organize edilmiştir.

Skyline Manzaralı Karayolu paralıdır. Karayolunun park giriş kapılarında toplam ücret 7 gün süreli bir paso için $15 ve bir aylık paso için $30 ücret verilir. Bu ücret para teorik olarak yolu kullanmak için değil ulusal parka giriş ücreti olduğu kabul edilmektedir. Parka giriş noktaları şunlardır:

  • Front Royal, Virjinya: U.S. Route 340 federal karayolundan. Kuzey terminüs
  • Thornton Geçidi, Virjinya: U.S. Route 211 federal karayolundan
  • Swift Run Geçidi Virjinya: U.S. Route 33 federal karayolundan
  • Rockfish Geçidi, Virjinya: Eyaletlerarası Otoyol Interstate 64 karayolu ve U.S. Route 250 Federal karayolundan. Güney terminüs.

Bu manzaralı yol sonbahara mevsiminde bu yaprak dökmeye hazırlanan ve renklerini yeşilden turuncuya ve sarıya dönüştüren ağaçlarla dolu olan zirve ve tepeleri doldurdukları zaman çok büyük sayıda motorlu vasıtaları ile gelen ziyaretçi çekmektedir. Karayolu uzerinde ziyaretcilerin durup manzarayı seyredebilmeleri için 75 oto park etme durağı tesis edilmiştir. Karayolunda trafik Ulusal Park Hizmeti Ranger'leri tarafından idare edilmektedir. Bu karayolu üzerinde maksimum hız saatte 60 km olarak sınırlanmıştır. Bu manzaralı karayolu bisiklet, diğer iki tekerlekli vasitalar ve ata binenler tarafından da kullanılmaktadır. Yolunun batı tarafında her bir mili gösteren 0-105 tane mil işareti bulunmaktadır.

Sabah erkenden ve gece geç saatlerde bu karayolu üzerinde vahşi hayvanlar görülebilmektedir. Bunlar arasında geyikler ve kara ayılar bu karayolunu hiçbir ikazsız geçmekte oldukları için bu zamanlarda sürücülerin dikkatli bulunmaları gerektiği ikazları verilmektedir. Shenandoah Ulusal Parkı'nın ABD'de en yoğun kara ayı nüfusuna sahip arazi olduğu belgelenmiştir.

"Skyline Drive" için bu parka gelen yıllık ziyaretçi sayısının 2 milyona vardığı tahmin edilmektedir,

Dar olan Shenandoah Ulusal Parkı'nın uzunluğunda devam eden diğer bir parkurlu ve uzun mesafeli (765 km uzunlukta) bir daha manzaralı karayolu "Blue Ridge Parkway" bulunmaktadır. Aynı ulusal parkta önemli bir yürüyüş patikası olarak Apalaş Yürüyüş Patikası vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Mile-by-Mile" Websitesi Skyline karayolu hakkında ayrıntılı enformasyon ve birçok resim [1]