Sky UK

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sky (İngiltere ve İrlanda)
Genel merkezi
İngiltere
SahibiBritish Sky Broadcasting
Web sitesiwww.sky.com

Sky, Birleşik Krallık ve İrlanda'da hizmet veren dijital televizyon ve dijital radyo yayınları yapan platformdur. Sky Digital, resmi olarak 1 Ekim 1998 yılında hizmetlerini vermeye başlamıştır. Yaklaşık 2 milyondan fazla abonesi vardır.

28.2° doğu yörüngesinde bulunan Astra 2A-2B-2C-2D ve 28.5° doğuda bulunan Eurobird 1 uyduları üzerinden hizmet vermektedir. İlk başlarda analog yayın yapan Sky, 2001 yılında analog yayınlarını durdurarak dijital yayına geçmiştir. 22 Mayıs 2006 yılında HD yayına başlamıştır.

BBC, ITV, RTÉ, Sky Sports, Setanta Sports gibi kanalları bünyesinde bulundurur.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiltere uydu televizyonu'nun gelişimi

Sky Digital'in ilk zamanlarında yayınları Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyetine vermek amacıyla Astra-2 uyduları kullanılmıştır. O zamanlarda Sky Digital uydu yayıncılığında tekel konumundaydı.

Yeni Astra uydularının 2000 yılında uydu filosuna katılmasıyla Sky Digital'deki kanal sayısı da arttı. Bu artış 2001 yılında Eurobird-1 uydusunun fırlatılmasıyla da devam etti.

Başlangıçta Sky, Sky Digibox adındaki kutularını müşterilerine sundu. Şimdi ise SKY + ve SKY + HD kutuları çıktı. Sky 2006 yılında HD yayıncılığa başladı.

Teknik bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sky Çanak Anteni

LNB olarak Universal KU Band LNB (9.75/10.600 GHz) kullanılır. Bazı yayınlar Free-to-air (yani şifresiz)'dir, yani abonelik gerektirmeden ücretsiz olarak izlenebilir. Fakat bazı kanalları izlemek için abonelik gerekir. Ayriyetten izle-öde sistemli Sky Box Office (salon kanalları) adında kanalları da vardır. Şifreleme sistemi olarak NDS Videoguard'ı kullanmaktadır. Kart paylaşımı gibi yöntemlerle izlenebilir, fakat bu illegal bir işlem olduğundan kartı paylaşıma açan kişiler için bir suç unsurudur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sky.com7 Ekim 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.