Skirgaila

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Skirgaila
Skirgaila, 16. yüzyıla ait hayali portre
Litvanya Büyük Dükalığı'nın naibi
Hüküm süresi1386 - 1392
Önce gelenKęstutis
Sonra gelenVytautas
Doğumy. 1353 veya 1354
Ölüm11 Ocak 1397
Kiev
DefinKiev-Peçersk Manastırı
HanedanGediminids
Trakai Adası Kalesi. On yıl boyunca Skirgaila, Trakai Düküydü.
Skirgaila Mührü eklenmiş belge (18 Haziran 1387)
Skirgaila Mührü, 1382

Skirgaila (LatinceSchirgalo;[1] BelarusçaСкіргайла; LehçeSkirgiełło, Ivan / Iwan olarak da bilinir; y. 1353 veya 1354 - 11 Ocak 1397, Kiev); 1383/1384'te Casimir olarak vaftiz edildi), 1386'dan 1392'ye kadar kardeşi Jogaila adına Litvanya Büyük Dükalığı'nın naibidir. Litvanya Büyük Dükü Algirdas ve ikinci eşi Tverli Uliana'nın oğludur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Algirdas'ın 1377'deki ölümünden sonra Jogaila, Büyük Dük olmuştur. Kendisi ile amcası Kęstutis ve kuzeni Vytautas arasında kısa süre sonra patlak veren hanedan anlaşmazlıklarının büyük ölçüde Skirgaila'dan fikir aldığına inanılmaktadır. Tartışmalı Dovydiškės Antlaşması'ndan sadece bir yıl önce 1379'da Töton Şövalyeleri'ne yaptığı seyahatler bilinmektedir. Skirgaila, kardeşi Jogaila'nın baş destekçisiydi ve Litvanya İç Savaşı (1381-1384) sırasında hem Kęstutis'i hem de Vytautas'ı Kreva kalesine hapsetmesine yardım etmiştir. Bazı tarihçiler, Kęstutis'in bir hafta hapiste kaldıktan sonra ölümünün aslında Skirgaila tarafından gerçekleştirilen bir suikast olduğunu öne sürmektedir. İyi yapılan bir işin ödülü olarak Skirgaila, Trakai Dükalığı'nı almıştır.

Jogaila, Kreva Birliği'ne hazırlanırken Skirgaila müzakerelere aktif olarak dahil olmuş ve hatta Polonya'ya diplomatik bir misyona başkanlık etmiştir. Müzakereler başarılı olmuş ve Jogaila, Polonyalı Jadwiga ile evlenmiş ve 1386'da Polonya Kralı olarak taç giymiştir. 13 Mart 1386'da Skirgaila'yı sadece kendi adına değil, aynı zamanda kraliçe Jadwiga ve Polonya Krallığı adına da Litvanya'ya vali olarak atamıştır.[2]

Litvanya'nın hükümdarı olarak Skirgaila, Jogaila'yı hâlâ Büyük Dük olarak kabul etmeyi reddeden en büyük kardeşi Andrei ile uğraşmak zorunda kalmıştıe,. İlk olarak, 29 Nisan 1386'da Mstislavl yakınlarındaki Vikhra Nehri savaşında Andrei'nin müttefiki Smolensk'li II. Sviatoslav'ı yenmiş ve bu sırada Sviatoslav hayatını kaybetmiştir. Sviatoslav oğlu Smolensk'li Yury, prenslik tahtı karşılığında Litvanya hükümdarlığını kabul etmek zorunda kalmıştır. Daha sonra Skirgaila, Polatsk'a saldırmış; Ekim ayındaki ilk seferi başarısız olmuş, ancak Mart 1387'deki bir sonraki sefer, Andrei'nin yakalanış ve bir savaşta öldürülen oğlu Simeon'un ölümüyle sonuçlanmıştır.[3] Ertesi ay Skirgaila, Polatsk'a yetki almış ve bir kez daha Jogaila, Jadwiga ve Polonya Krallığı'na sadakatini taahhüt etmiş ve mirasçısı olmadan ölmesi durumunda topraklarının iade edileceğine söz vermiştir.[3] Skirgaila artık Jogaila adına yönetilen Vilnius Dükalığı da dahil olmak üzere Litvanya'nın büyük bir bölümünü doğrudan yönetmeye başlamıştır. 20 Şubat 1387 Jogaila, kardeşini diğer Litvanyalı prenslerin üstüne çıkarmış ve otoritesini Ruthen toprakları üzerinde genişletmiştir.[3]

1389'da yeni bir iç savaş başlatmış, ancak Vilnius'a yapılan başarısız saldırının ardından Töton Şövalyeleri'nden yardım istemek zorunda kalmıştır. 1392'de Jogaila ve Vytautas, Ostrów Anlaşması'nı imzalamışlar ve Vytautas, Litvanya Büyük Dükalığı'nın naibi olmuştur. Trakai Dükalığı, mirası olarak Vytautas'a iade edilmiştir.

Tazminat olarak Skirgaila, 1395'ten beri Volhinya ve Kiev'in bir kısmını almıştır. Ölümünü çevreleyen koşullar tam olarak belli değildir. Kiev-Peçersk Manastırı'na defnedilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Vytautas Spečiūnas, (Ed.) (2004). "Skirgaila". Lietuvos valdovai (XIII-XVIII a.): enciklopedinis žinynas (Litvanca). Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas. s. 54. ISBN 5-420-01535-8. 
  • Vytautas Spečiūnas, (Ed.) (2004). "Skirgaila". Lietuvos valdovai (XIII-XVIII a.): enciklopedinis žinynas (Litvanca). Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas. s. 54. ISBN 5-420-01535-8. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Skirgaila ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.