Siyah uçlu resif köpek balığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Siyah yüzgeç
Korunma durumu: Yakın tehdit altında (NT)
Siyah yüzgeçli resif köpekbalığı
Siyah yüzgeçli resif köpekbalığı
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Chondrichthyes
Takım: Elasmobranchii
Alt takım: Carcharhiniformes
Familya: Carcharhinidae
Cins: Carcharhinus
Tür: C. melanopterus
Binominal adı
Carcharhinus melanopterus
Jean René Constant Quoy ,1824
Dağılımı
Dağılımı
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Siyah uçlu resif köpek balığı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Siyah uçlu resif köpek balığı ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Siyah uçlu resif köpekbalığı (Carcharhinus melanopterus), kolaylıkla (birinci sırt yüzgeci ve kuyruk yüzgeci özellikle) kendi yüzgeçleri üzerinde belirgin siyah uçları görülen harhariyas köpekbalıklarından bir türdür. Bu tür Hint ve Pasifik Okyanusunun tropikal mercan resiflerinde yaşayan en bol köpekbalıkları arasındadır, sığ, kıyı sularına geldiğinde ise ilk sırt yüzgecinde siyahlık onu belli eder. Acı ve tatlı sulara girmediklerinden, çoğu siyah uçlu resif köpekbalığı, resif çıkıntıları ve kumlu düzlükler üzerinde bulunur. Bu türler genellikle 1,6 m (5,2 ft) uzunluğunda ulaşır.

Siyah uçlu resif köpekbalıkları birkaç yıl boyunca son derece küçük yuva aralıklarında güçlü site sadakati gösterirler. Küçük kemikli balıklar, kafadan bacaklıları ve kabukluları avlarlar, ayrıca deniz yılanları ve deniz kuşlarıyla beslendikleri bilinmektedir. Siyah uçlu resif köpekbalığının yaşam coğrafyasının farklılıkları yansıtan kısmen, bazen çelişkili değişkenler olmuştur .Ailesinin diğer üyeleri gibi, bu köpekbalığında dişiler 2-5 bir ya da muhtemelen iki yılda bir bienal döngüsünde genç doğurma olabilir. Muhtemelen 16 ay gebelik süresince 7-11 yavru dünyaya getirler. Çiftleşmeden önce kimyasal sinyaller tarafından çekici kılınan dişi, yakından takip sırasında erkekler ilk gelmelidir. Yeni doğmuş köpek balıkları sık sık yüksek gelgit sularının altında alanlar üzerinde büyük gruplar halinde dolaşırlar, kıyıda ve daha sığ suda yetişkinlere göre daha fazla yavru bulunur.

Çekingen ve ürkektirler, yaklaşımak zordur ama beslenen hayvanlar insanlar için bir tehlike teşkil etmektedir. Ancak sığ suda yürüyen insanların bacaklarının yanlışlıkla ısırıldığıvakalar vardır. Bu köpekbalığı sadece et, yüzgeçleri, ve karaciğeri yağı için avlanan ticari önemli tür olarak kabul edilir. Doğanın Korunması için Uluslararası Birlik (IUCN) Yakın tehdit olarak değerlendirmiştir.