Siyah figür tekniği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
attisch schwarzfigurige Amphora

Siyah figür tekniği ressamları kırmızı figür tekniği 'nın yanında yunan vazo resim sanatı'nın en önemli stilidir. Yunan dünyasında vazo ressamları tarafından MÖ 7. yüzyıl ile MÖ 4. yüzyılın'ın son döneminde kullanılan ve hızla yayılan bir teknikti.

Bu teknikte figürler siyahtır. Renkli olsa bile taban mutlaka siyah yapılır. Detaylandırma ise kazıma tekniği ile oluşturulur.

Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Korinth ustaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyah figür tekniği MÖ 700'de Korinth'de bulundu. MÖ 7. ve MÖ 6. yüzyılın ilk yarısında korintli ustalar akdeniz seramik pazarını ele geçirdi. Seramiklerin büyük kısmı Korinth atölyesinde imal ediliyordu,bugüne kadar kalan eserler Etrürya, ortaitalya ve Sicilya bölgelerinde buundu. Korinth atölyesi yumuşak sarımsı bir ton ya da yeşilimtrak ton kullanıyordu. Korint seramiği hakkındaki esaslı araştırmalar Humfry Payne ve Darrell A. Amyx tarafından yapıldı. Buna göre vazolar birbirinden ayrılıyorlardı: protokorinth vazoressamları, grişstili, erkenkorinth (MÖ 620/MÖ 615-595), Ortakorinth (MÖ 595-MÖ 570 ), Geçkorinth I (MÖ 570-MÖ 550) ve II (MÖ 550) sonrası.

Ayrıca vazolar antik dönemde çeşitli isimler alıyorlardı: (Alabastron, Aryballos), Pyxis, Krater, Oinochoe gibi.Ve vazolar üzerinde usta imzası yer alıyordu Chares ve Timonidas gibi.