Siyah Süt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Siyah Süt
Siyah Süt Kapak.jpg
Kitabın ön kapağı
Yazarı Elif Şafak
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Türü Roman
Yayınevi Doğan Kitap
Anadilinde
basım tarihi
2007
Sayfa sayısı 308
ISBN ISBN 978-975-991-531-5

Siyah Süt, Elif Şafak'ın 2007'de İstanbul'da Türkçe olarak yazdığı bir romandır. Yazarın, otobiyografik özellik taşıyan ilk kitabıdır; dili diğer romanlarına göre sadedir; gerçek ile kurguyu birbirine katan bir üslubu vardır.

Roman, yeni anne olan bir kadın yazarın, annelik-yaratıcılık ve kendi yazarlık serüveniyle olan iç hesaplaşmasını konu alır.[1] Çok üretken bir yazarın yazma-yazamama ikilemi üstüne yoğunlaşan kitabı yazar Elif Şafak, ilk çocuğunun doğumundan sonra kaleme almıştır. Roman, yazarın "parmak kadın" adını verdiği 6 hayali kadın karakter (Sinik Entel Hanım, Anaç Sütlaç Hanım, Can Derviş Hanım, Hırs Nefs Hanım, Saten Şehvet Hanım, Pratik Akıl Hanım) aracılığıyla anne olan kadın yazarın farklı yönlerini, karışık duygu ve düşüncelerini canlandırır[2].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kızılarslan, Yeliz (28 Aralık 2007). "Elif Şafak Son Kitabı "Siyah Süt"ü Anlattı". Bianet. 7 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://archive.is/4D6N. 
  2. ^ Atmaca, Efnan (23 Kasım 2007). "Tedavi-Terapi Karışımı Bir Kitap Oldu". Radikal. 7 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://archive.is/JgZG. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]