Siyah Pembe Üçgen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Siyah Pembe Üçgen İzmir Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları ile Ayrımcılığına Karşı Dayanışma Derneği
Kısaltma Siyah Pembe Üçgen İzmir
Kuruluş 2001
Tür STK
Yasal statü Hak temelli
Merkez İzmir
Resmî site siyahpembe.org

Siyah Pembe Üçgen; resmî adıyla Siyah Pembe Üçgen İzmir Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları ile Ayrımcılığına Karşı Dayanışma Derneği[1], Türkiye'de kurulmuş beşinci LGBT derneğidir.[2]

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Naziler tarafından cinsel yönelimi nedeniyle toplama kamplarına konulmuş erkek eşcinsellere takılan pembe üçgen.
Naziler tarafından cinsel yönelimi nedeniyle toplama kamplarına konulmuş erkek eşcinsellere takılan pembe üçgen.
 
Naziler tarafından cinsel yönelimi nedeniyle toplama kamplarına konulmuş erkek eşcinsellere takılan pembe üçgen.
Nazi Toplama Kamplarında "asosyal" mahkûmları belirlemek amacıyla kullanılan siyah üçgen.

2001 yılında bir grup eşcinselin internet üzerinden örgütlenmesiyle İzmir Eşcinsel Kültür Grubu adı altında ilk adımları atılan dernek, Naziler tarafından pembe üçgen takılarak mahkûm edilen ya da öldürülen on binlerce eşcinselin[3] bu damgasını bir özgürlük ve mücadele ikonuna dönüştürmek istemesiyle oluşum Pembe Üçgen İzmir adını almıştır.[4] 2004 yılında sabit bir mekan olmaması nedeniyle dağılma sürecine giren topluluk Sivil Toplum Geliştirme Merkezi tarafından finanse edilen LGBT Platformu'nda Kaos GL İzmir adıyla yer almıştır. Ankara'da bulunan Kaos GL dergisi çevresinde örgütlenmeye işaret eden ancak bu derneğin bir şubesi olmayan topluluk, tüzel bir kimliğe kavuşmak istemiş ve toplanan bağışların bir ofis tutmaya yeteceği bir dönemde Naziler tarafından siyah üçgen takılarak öldürülen, sistemin dışladığı tüm kadınları da feminist bir bakış açısıyla politikasına dahil ettiğini göstermek için bu sembolü de adına dahil ederek Siyah Pembe Üçgen adını almış ve bu adla tüzel kişilik kazanmıştır.[4] Dernek 2012 yılında "80'lerde lubunya olmak" kitabını yayınlamıştır.[5] Sonrasında dernek 2013 yılında "90'larda lubunya olmak" kitabını yayınlamıştır.[6]

Kapatma davası[değiştir | kaynağı değiştir]

20 Şubat 2009 tarihinde tüzük ve gerekli evraklarla İzmir İl Dernekler Müdürlüğü'ne yasal dernek statüsü almak için başvuran kuruluşa valilik tarafından dernek tüzüğünün ikinci maddesinin "genel ahlaka ve ailenin korunmasına aykırılığı" gerekçesiyle kapatma davası açıldı.[2] Türkiye'nin beşinci LGBT derneği Siyah Pembe Üçgen'in de eklenmesiyle birlikte Türkiye'de hakkında kapatma davası açılan LGBT derneği sayısı da 5 oldu.[7] 9 Şubat tarihinde görülen ilk duruşmada söz alan söz alan Cumhuriyet Başsavcısı Sami Dündar'ın "Herkesin kafasına göre dernek kurmasının ülkede anarşi yaratacağını" söylemesinin ardından Amargi, Uluslararası Af Örgütü Belçika ve Hollanda Büyükelçiliği temsilcileri ile Lambdaistanbul, İnsan Hakları Derneği, Kaos GL, Hevjin, Pembe Hayat ve Mültecilerle Dayanışma Derneği'in temsilcilerini gönderdiği davayı hakim Mürsel Ermiş, Avrupa Parlamentosu, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve İsveç LGBT örgütü RFSL'nin yolladıkları İngilizce protesto metinlerinin Türkçeye çevrilmesi ve dernekler müdürlüğünden dernek dosyasının alınması için duruşmayı 20 Nisan'a erteledi.[7] Bu sırada derneğin ilk üyesi Azra, 27 Nisan 2010 tarihinde öldürülmüş, buna yönelik Siyah Pembe Üçgen, Hevjin, Kaos GL, Lambdaistanbul ve MorEl Eskişehir Bu cuma günü (30 Nisan 2010) üçüncü celsesi görülecek olan derneğimiz aleyhine açılan kapatma davasının arifesinde LGBTT bireylerin örgütlenmelerinin ne kadar önemli olduğu bir defa daha ortaya çıkmış oldu. LGBTT bireyleri kolay hedef haline getiren zihniyetin karşısında “Derneğimle uğraşma katilleri yakala” çağrımızı üzüntü ve öfke içerisinde yineliyoruz. şeklinde ortak bir açıklama yapmıştır.[8] 30 Nisan tarihinde görülen üçüncü duruşmada, dernek tüzüğünün anayasaya aykırı olduğu görüşünün dernek denetçilerinin subjektif görüşü olduğu kararına varılmış, hakim Her insan gibi lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel ve travesti kişilerin de dernek kurma özgürlüğüne sahip olduklarından davalı Derneğin Fesih isteminin reddine karar verdiğini açıklamıştır. Dernek bu kararı ilk üyesi Azra'nın anısına atfetmiştir.[8]

Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası[değiştir | kaynağı değiştir]

Her yıl şubat ayının sonunda gerçekleştirilen, 2006 yılında bir nefret cinayetine kurban giden Baki Koşar anısına atfedilen bir dizi etkinlikler bütünü. İlk kez 2009 yılında gerçekleşen organizasyon bir hafta boyunca çeşitli paneller, söyleşiler şeklinde devam eder, etkinlikler dahilinde Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Ödülleri dağıtılır. Cumartesi gününün ilk etkinliği olarak Nefret Suçları ile Mücadele Yürüyüşü adı altında bir yürüyüş gerçekleştirildikten sonra Homofobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenci Buluşması'nın gerçekleştirildiği pazar günü etkinlikler sonlanır.[9][10]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İletişim". Siyah Pembe Üçgen İzmir resmi sitesi. 29 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2012. 
  2. ^ a b Çakır, Bawer (22 Ekim 2009). ""Genel Ahlak"çılar Şimdi de Siyah Pembe Üçgen'i Kapatmak İstiyor". Bianet.org. 19 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2012. 
  3. ^ Richard Plant'a göre 1933 ile 1944 yılları arası eşcinsellik nedeni ile mahkûm edilenlerin sayısı 50.000 ile 63.000 arasıdır. Plant, Richard (1988). The pink triangle: the Nazi war against homosexuals (revised bas.). H. Holt. s. 175. ISBN 9780805006001. 
  4. ^ a b 10'da var mıyım?. İzmir: Siyah Pembe Üçgen. Aralık 2011. s. 6. 
  5. ^ "80'lerde Lubunya Olmak Kitabı Yayınlandı". Kaos GL. 14 Mart 2012. 30 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2012. 
  6. ^ "Lubunya Olmanın Kitabı Bu Kez 90'larda". Kaos GL. 12 Nisan 2013. 1 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2013. 
  7. ^ a b Çakır, Bawer (7 Şubat 2010). ""Derneğimle Uğraşma, Katilleri Yakala"". Bianet.org. 19 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2012.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Anarşi" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  8. ^ a b "Siyah Pembe Üçgen'in İlk Üyesi Azra Öldürüldü". Kaos GL. 27 Nisan 2010. 13 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2012.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Azra" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  9. ^ "Baki Koşar Nefret Suçları İle Mücadele Haftası". Yeşiller Partisi İzmir. 28 Şubat 2009. Erişim tarihi: 28 Ocak 2012. [ölü/kırık bağlantı]
  10. ^ "III. Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası". Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe!. 29 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]