Sivastopol Serisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sivastopol Serisi (Kısa Hikâyeleri) (Rusça:Севастопольские рассказы, "Sevastopolskiye rasskazy") Lev Tolstoy'un yazdığı üç kısa hikâyeden oluşur. Hikâyeler 1855 yılında yazılmıştır.[1] Tolstoy hikâyeleri yazarken Sivastopol Kuşatması'nda yaşadığı deneyimlerden yararlanmıştır. Sivastopol, Kırım'da bir şehirdir. Kitap bazen üç hikâyenin birleştirilmiş şekli olan Sivastopol Hikayeleri derlemesiyle de satışa sunulmuştur.

Hikâyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivastopol Kasım 1854[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivastopol Kasım 1854'te Tolstoy okuyanları Sivastopol'ün günlük hayatında bir tura çıkarır. Bu kitap muhtemelen Tolstoy'un Kasım 1854'te Sivastopol'e gelmesinden kısa bir süre sonra yazılmıştır.

Sivastopol Mayıs 1855[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivastopol Mayıs 1855'te Tolstoy savaşın acımasızlığını ortaya koyar. Savaş psikolojinden ve insanlığın yapılan anlaşmalarla nasıl çiğnendiğini(ülkeler geçmişte yaptığı anlaşmalar sonucu savaşa ardı ardına girmişlerdir) göstermiştir. Yazar hikâyenin sonunda tek kahramanın doğruluk olduğunu belirtir.

Sivastopol Ağustos 1855[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivastopol Ağustos 1855'te Tolstoy savaşın insanlar üzerindeki etkisine daha fazla değinir. Kitabın sonunda Sivastopol düşer. Yazar, Rus halkının öfkesini kitabın son bölümünde dile getirir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "War and Peace: Context 17 Aralık 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.." SparkNotes

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]