Sirkeci-Halkalı Banliyö Tren Hattı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

B1 İstanbul
Genel bilgiler
Tip Tren
Durum İnşaat Halinde
Bölge İstanbul, Türkiye
Terminal Sirkeci
Halkalı
İstasyonlar 19
Website www.tcdd.gov.tr
İşletim
Açılış 4 Aralık 1955
Kapanış 19 Mart 2013
Sahibi Türkiye Cumhuriyeti
İşletmeci(ler) TCDD
Teknik
Hat uzunluğu 25,27 km
Hat açıklığı Standart

Sirkeci - Halkalı banliyö tren, İstanbul'un Avrupa yakasında hizmet veren, Sirkeci'den başlayıp Halkalı'ya kadar hizmet veren İstanbul un ana akslarından bir tanesidir.

CR3 Banliyö hatları iyileştirme ve Hızlıtren işletmeciğiline uygunlaştırma işleri kapsamında hat 2012 yılın 23 Mart günü son yolculu işletmeyi yaparak kapanmıştır. Hattın yenileme işlerini İspanyol ortaklığı işbirliği olan OHL firması yapmaktadır. 2014 yılının Mayıs ayında finansman yetersizliği nedeniyle inşaat durmuştur. 19 Haziran 2015 tarihinde firmanın sözleşmesi uzatılarak inşaat tekrar başlamıştır. Hattın tekrar hizmete açılacağı tarih belirsizdir. Trenin Sirkeci'den başlayıp, Halkalı'ya varması 47 dakika sürer. 2013 yılını Mart ayında onarım için kapatılmıştır.2015 yılının Mart ayında açılması planlanmasına rağmen, bütçe yetersizliğinden ötürü çalışmalar süresiz olarak askıya alınmış bulunmaktadır.

İstasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ücret[değiştir | kaynağı değiştir]

Trene biniş jetonla sağlanır. Jeton fiyatı 2012 yılında 3.00 TL idi.[1] Jeton turnikelerinde İstanbul Kart da kullanılabilir. Öğrenci pasosuna indirim yapılmaktadır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Haydarpaşa Banliyösü". tcdd. 5 Eylül 2012. http://www.tcdd.gov.tr/home/detail/?id=231. Erişim tarihi: 13 Aralık 2012. "Banliyö bagaj ücreti bir jeton bedeli 3,00 TL olarak uygulanacaktır" 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]