Sirenomelia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sirenomelia
Sirenomelia preparate.jpg
Fransa'daki bir müzede mumyalanmış bir sirenomelia bebek
Uzmanlık Medikal genetik Bunu Vikiveri'de düzenle

Sirenomelia ya da deniz kızı sendromu, bebeğin bacakları yapışık ve cinsel organı da görülemeyecek şekilde dünyaya gelmesi şeklindeki düşük olasılıklı hastalığa verilen isimdir. Sirenomelia nadir görülen bir doğumsal bozukluktur. Hastalığa sahip bebeklerin yaşama oranı oldukça düşüktür. Çünkü bu hastalıkla doğan bebeklerin böbrek ve mesanesi tam olarak oluşmaz. O yüzden bu hastalıkla doğan bebeklerin ömrü en fazla 2 gündür. Birkaç örnek dışında hayatta kalan sirenomelia hastası yok denecek kadar azdır.[1]

Hastalığın oluşma sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bir düşünceye göre mezodermal hücre göçünün uygun şekilde yapılamaması sorumlu tutulmuştur. Daha yaygın olan başka bir düşünceye göre ise göbek kordonunda tek arter bulunması nedeniyle embriyonal dönemde alt taraf doku ve organlarının yetersiz kanlanması bacakların yapışıklığına ve diğer bulgulara neden olur. Bir başka düşünce ise kontrolsüz diyabete sahip annelerin sirenomelia hastalıklı bebek doğurma ihtimalini artırdığını düşünmekteler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ B., Holmes, Lewis (2011). Common malformations. Oxford: Oxford University Press, USA. ISBN 9780199722785. OCLC 751694637.